Шојгу, долгогодишен соработник на претседателот, ја извршуваше функцијата од 2012 година / Фото: AFP

Рускиот претседател Владимир Путин во неделата одлучи да го разреши Сергеј Шојгу од функцијата министер за одбрана на Кабинетот, јавува Анадолу.

Шојгу, долгогодишен соработник на претседателот, ја извршуваше функцијата од 2012 година.

Според декретот објавен на веб-страницата на Кремљ, Путин го назначил Шојгу за секретар на Советот за безбедност на Русија и го препорачал Андреј Белоусов, поранешен вицепремиер, специјализиран за економија, на местото на Шојгу.

Коментирајќи ја одлуката на Путин, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека цивилен функционер ќе ја преземе функцијата шеф на Министерството за одбрана поради потребата од воведување иновации во неговата работа.

Белоусов ќе се осврне и на задачата за олеснување на интеграцијата на одбранбената економија во економијата на земјата.

Досегашниот шеф на Советот за безбедност, Николај Патрушев, е назначен на нова функција што ќе биде објавена наредните денови, рече Песков.

Другите министри одговорни за различни аспекти на безбедноста, како и министерот за надворешни работи, ќе бидат исти како и во претходниот кабинет, истакна тој.

Рускиот парламент кандидатите за министерски места ќе ги разгледува следната недела.

AA
Популарни