Шпанија ќе ја признае Палестина како суверена држава / Фото: AFP

Шпанија ќе ја поддржи кандидатурата на Палестина да стане полноправна земја членка во Обединетите нации (ОН), објави денес шпанскиот весник „Ел Паис“.

На прашањето за објавата на „Ел Паис“ пред состанокот на НАТО во Брисел, тоа го навести и шпанскиот министер за надворешни работи.

„Шпанија ќе ја признае Палестина како суверена држава и затоа суверена држава има свое место меѓу сите нации и суверени држави на планетата - во Обединетите нации“, рече Хозе Мануел Албарес.

Претходно оваа недела шпанскиот премиер Педро Санчез неформално за новинарите изјави дека Шпанија има цел да ја признае независна Палестина пред јуни. Палестина, исто така, официјално ја обнови својата кандидатура да стане полноправна членка на ОН.

„Меѓународната заедница беше таа што одлучи да создаде две држави во Палестина од 1947 година“, напиша палестинскиот претставник на ОН, Ријад Мансур, во писмото упатено до генералниот секретар Антонио Гутереш вчера.

„Должност на меѓународната заедница е заедно со палестинскиот народ да ја завршат таа вежба со прием на државата Палестина во членство.“ Во моментов Малта претседава со Советот за безбедност.

Неодамна нејзиниот амбасадор во ОН за новинарите изјави дека ќе разговара за членство на Палестина. Во март Малта беше една од четирите земји на ЕУ, заедно со Шпанија, Ирска и Словенија, кои објавија дека ќе ја признаат независната палестинска држава.

Во понеделникот, говорејќи за новинарите за признавањето на Палестина пред летото, Санчез рече: „Треба да обрнеме внимание на претстојните одлуки што се носат во Брисел и Њујорк.“

Сепак, САД најверојатно ќе стават вето на кандидатурата на Палестина во ОН. Во минатото, тие рекоа дека полноправното членство во ОН треба да следува по договор за мировен договор. „Нашиот став не е сменет“, изјави за новинарите вчера заменик-амбасадорот на САД во ОН, Роберт Вуд, според „Вашингтон пост“.

Палестина, исто така, поднесе барање да стане полноправна членка на ОН во 2011 година, но не успеа да ја обезбеди потребната поддршка од членките на Советот за безбедност. Меѓутоа, потоа прашањето отиде до Генералното собрание на ОН, каде што беше поддржано од повеќе од две третини од членките, што ѝ овозможи да добие статус на држава набљудувач.

AA
Популарни