Stoltenberg fton Kosovën dhe Serbinë për depërshkallëzim të situatës. / Photo: AA

Членките на НАТО се согласија да го продолжат мандатот на Јенс Столтенберг како генерален секретар до октомври 2024 година, изјави шефот на алијансата, кој рече дека е почестен со одлуката.

„Трансатлантската врска меѓу Европа и Северна Америка ја обезбеди нашата слобода и безбедност речиси 75 години, а сега во поопасниот свет нашата Алијанса е поважна од кога било“, напиша Столтенберг на Твитер.

Норвешкиот политичар Столтенберг (63) од 2014 година ја извршува функцијата 13-ти генерален секретар на алијансата.

Одлуката дојде во услови на недостиг на договор за можниот наследник на Столтенберг, како и поради тоа што многу сојузници сакаа да ја задржат стабилната рака на чело на НАТО додека руската војна против Украина влегува во 18 месец, што претставува континуиран предизвик за Алијансата.

„Мандатот на генералниот секретар Јенс Столтенберг беше продолжен три пати, а тој беше на чело на Алијансата речиси девет години“, рече портпаролката на НАТО Оана Лунгеску во февруари, бидејќи Столтенберг требаше да поднесе оставка во октомври, но се согласи на уште едно продолжување на мандатот.

Земјите членки на НАТО му честитаат на Столтенберг за продолжувањето на мандатот

Британскиот премиер Риши Сунак го пофали придонесот на Столтенберг во алијансата.

„Под водство на Јенс Столтенберг, НАТО еволуираше за да се соочи со нови закани, продолжи да го штити нашиот народ и беше цврст во својата поддршка за Украина“, напиша тој на Твитер.

Исто така, германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок му честиташе на Столтенберг за продолжувањето на функцијата.

„Можете да сметате на Германија, бидејќи ние продолжуваме да собираме поддршка за Украина“, рече таа.

Исто така, на Столтенберг му честиташе и романскиот претседател Клаус Јоханис, кој рече дека „со нетрпение очекува да продолжи да работи заедно за понатамошна консолидација на Алијансата“.

Унгарскиот претседател Каталин Новак го поздрави потегот како „важен чекор со цел да се одржи Алијансата во стабилни раце за време на војната“.

Таа додаде: „Како одбранбен сојуз, НАТО мора да се стреми да создаде услови за праведен мир“.

Министерство за надворешни работи на Естонија, исто така, му честиташе на Столтенберг за неговиот нов мандат како шеф на НАТО.

AA
Популарни