Истрагата низ целата земја се спроведува во 16-те министерства за внатрешни работи на сојузните држави / Фото: AP

Стотици екстремно десничарски екстремисти се инфилтрирале во полицискиот апарат на Германија среде зголемената политичка загриженост, се вели во извештајот објавен во четвртокот од хамбуршкиот магазин за вести „Штерн“ и приватната телевизија РТЛ.

Дисциплински постапки или истраги се водат против најмалку 400 офицери во сојузните држави поради сомневање дека имаат десничарски екстремистички ставови или идеологија на завери.

Истрагата низ целата земја се спроведува во 16-те министерства за внатрешни работи на сојузните држави. Бројот веројатно ќе биде значително поголем, бидејќи четири сојузни држави Берлин, Мекленбург-Западна Померанија, Бремен и Тирингија не беа во можност да дадат тековни податоци.

„Полицајците кои не стојат зад Уставот, туку ги следат екстремистичките ставови се голема опасност за демократијата и владеењето на правото. Не сакам овие луѓе да бидат во полицијата“, изјави министерот за внатрешни работи на Северна Рајна-Вестфалија Херберт Реул.

Федералниот полициски комесар Ули Гроец предупреди на обидите на крајната десница да ги дестабилизира полициските сили.

„Живееме во времиња во кои десничарските екстремисти намерно се обидуваат да ја дестабилизираат полицијата. Опасноста е поголема од кога било досега. За целата земја, а со тоа и за полицијата“, рече тој во Бундестагот.

Централно-левичарската коалициска влада на германскиот канцелар Олаф Шолц објави нов план во февруари за борба против расизмот и вети правни чекори за брзо отпуштање на десничарските екстремисти од полицијата, вооружените сили и јавната служба.

Во последниве години, десничарскиот екстремизам стана алармантно распространет во германските вооружени сили, особено во рамките на антитерористичките специјални сили на КСК.

Ситуацијата претставува значителен предизвик за политичарите бидејќи ако десничарските екстремистички инциденти продолжат да се зголемуваат, довербата на јавноста во војската и полицијата ќе биде нарушена.

AA
Популарни