Трамп утринава ги повика своите приврзаници на мирни протести / Photo: Reuters

Денес е многу, многу тажен ден во Америка, изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска пред судницата во Њујорк, каде што ќе ги слушне аргументите на обвинителите зошто неговото наводно прикривање на тајните плаќања на порно ѕвездата Сторми Даниелс во 2016 година е кршење на законот.

Тој го повтори своето верување дека судењето е „многу неправедна“ форма на „мешање во претседателските избори“ во САД.

Трамп, исто така, ја спомена неодамнешната граѓанска пресуда во Њујорк, жалејќи се дека државниот обвинител Летиција Џејмс ја оспори ликвидноста на компанијата Knight Special Insurance, што тој ја наведе за исплата на кауцијата од 175 милиони долари, дали има доволно средства.

Трамп денеска има две рочишта пред различни судии во Њујорк.

„Морам да вложам многу пари“, рече тој, опишувајќи го Њујорк како „најнепријателското место за водење бизнис“.

Свртувајќи се кон влезот на судот, Трамп рече дека денес е „многу, многу тажен ден во Америка“.

Адвокатите на републиканскиот претседателски кандидат ќе дадат воведни зборови во можеби единственото од четирите кривични гонења на Трамп што ќе бидат покренати пред изборите на 5 ноември, каде, како и пред четири години, противкандидат ќе му биде демократот Џозеф Бајден.

Обвинителите тврдат дека поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, платил 130.000 долари на порно ѕвездата Сторми Даниелс за да молчи за наводната сексуална средба со Трамп една деценија претходно, која, според тужбата, ги измамила гласачите за време на кампањата на Трамп во 2016 година, кога неговата кандидатура беше погодена од други откритија за сексуално недолично однесување.

Трамп се изјасни за невин по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја поднесени од окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег и негира дека имал секс со Даниелс.

Трамп утринава ги повика своите приврзаници на мирни протести.

„На демонстрантите кои ја сакаат Америка треба да им се дозволи да протестираат пред судовите, како и ширум земјата“, рече Трамп на неговата социјална мрежа „Вистина“.

Многу правни експерти сметаат дека овој случај би можел да има најмалку последици за Трамп. Осудата нема да го спречи да ја преземе функцијата претседател, но тоа може да и наштети на неговата кандидатура.

Анкетите на Ројтерс/Ипсос покажуваат дека половина од независните гласачи и секој четврти републиканец велат дека не би гласале за Трамп доколку тој биде осуден.

Обвинителите рекоа дека исплатата на Даниелс била дел од пошироката шема „фати и замолчи“ што ја измислиле Трамп, Коен и Дејвид Пекер - поранешен извршен директор на таблоидниот издавач American Media - за да им исплатат на луѓето со потенцијално штетни информации за Трамп пред изборите во 2016 година кога Трамп ја победи демократката Хилари Клинтон.

Пекер е првиот сведок што обвинителите планираат да го повикаат по воведните изјави, објавија во неделата Њујорк Тајмс и Си-Ен-Ен.

Според обвинителите, Пекер се согласил за време на состанокот со Трамп и Коен во август 2015 година да дејствува како „очи и уши“ на кампањата, барајќи негативни приказни за републиканскиот претседателски кандидат.

AA
Популарни