Воените булдожери ја ископаа и уништија инфраструктурата, а за време на рацијата имало и конфликти / Photo: AA

Израелската армија упадна во неколку градови на окупираниот Западен Брег во понеделникот рано наутро, вклучително и Тулкарм и неговиот бегалски камп, уривајќи инфраструктура и затворајќи луѓе.

Воените булдожери ја ископаа и уништија инфраструктурата, а за време на рацијата имаше и вооружени конфликти, велат очевидци. Беа ограбени и куќи и продавници.

Израелските сили ги зајакнаа ограничувањата околу бегалскиот камп со распоредување снајперисти во зградите додека почнуваат да ги раскопуваат улиците, објави официјалната палестинска новинска агенција Вафа.

Нападнати беа и бегалскиот камп Балата источно од Наблус и Дур во близина на Хеброн.

Тензиите се зголемија низ Западниот Брег откако Израел започна воена офанзива во Појасот Газа по прекуграничен напад на Хамас на 7 октомври 2023 година.

Оттогаш, најмалку 459 Палестинци се убиени, а околу 4.750 се ранети во оган на израелската армија на окупираниот Западен Брег, според палестинското Министерство за здравство.

AA
Популарни