Беспилотните летала биле лансирани од три различни правци / Фото: AFP

Украина во вторникот соопшти дека соборила 28 од 29 беспилотни летала лансирани од Русија за време на ноќните напади врз повеќе региони во земјата.

Микола Олешчук, командант на воздухопловните сили на Украина, во изјава за Телеграм рече дека 28 беспилотни летала биле соборени над регионите Одеса, Миколаив, Днепропетровск, Харков, Черкаси, Херсон и Кировоград во земјата.

Олешчук понатаму рече дека беспилотните летала биле лансирани од три различни правци, вклучувајќи ги руските региони Краснодар и Курск, како и полуостровот Крим, кој од Москва беше незаконски анектиран во 2014 година.

Во североисточниот украински град Харков, гувернерот Олех Синјехубов изјави дека седум лица претрпеле шок откако остатоците од соборените дронови оштетиле 25 камиони и автобуси, како и три автомобили.

Тој понатаму рече дека биле оштетени и трикатна деловна зграда и четири приватни куќи.

Гувернерот на Днепропетровск, Серхиј Лисак, на Телеграм изјави дека два дрона соборени над неговиот регион оштетиле повеќе комерцијални објекти.

Во меѓувреме, гувернерот на Керсон, Олександар Прокудин, на Телеграм изјави дека седум високи згради и седум приватни куќи биле оштетени за време на воздушните напади во регионот.

Понатаму рече дека се забележани напади врз образовна институција, индустриски објект, пумпна станица и гасовод.

AA
Популарни