Најмалку 44 палестински затвореници умреа или беа убиени во израелски притвор од 7 октомври

Мунтер Амирех ослабе 33 килограми за два месеци.

Гладот на кој беше подложен во израелските окупациски затвори беше само еден од многуте методи на ужасно малтретирање и тортура што тој и другите политички затвореници беа принудени да ги трпат во изминатите шест месеци.

„За време на ручекот, затворските чувари носеа една чинија супа за целата соба“, изјави од Витлеем на окупираниот Западен Брег за ТРТ Ворлд, Амирех, татко на пет деца.

Затворските ќелии изградени и предвидени за престој на пет затвореници сега се сериозно преполнети. Амирех живееше со уште 12 затвореници во нивната тесна соба, а многумина спиеја на подот.

„Тие ќе донесат и една чинија ориз, тоа не беше доволно за да се нахрани едно младо момче, на секои четири затвореници“, рече 53-годишниот Амирех, опишувајќи ги малите порции и лошиот квалитет на храната како „мачење“.

Сериозното погоршување на и онака тешките услови за палестинските политички затвореници дојде по ненадејната операција на Хамас против Израел на 7 октомври.

Оттогаш, Израел го изврши она што на глобално ниво беше опишано како „геноцид“ во Газа, убивајќи речиси 34.000 Палестинци - повеќето жени и деца - и покрај широките меѓународни повици за прекин на огнот.

Израел, исто така, го зголеми насилство врз луѓето низ окупираните палестински територии, а политичките затвореници се едни од најтешко погодените.

Најмалку 44 палестински затвореници умреа или беа убиени во израелски притвор од 7 октомври, вклучително и некои кои беа претепани до смрт.

Бројката вклучува 17 лица, повеќето од окупираниот Западен Брег и Источен Ерусалим, кои ги загубија животите во израелските затвори. Во него се вклучени и најмалку 27 други затвореници кои биле држени во израелските воени кампови Сдеи Теиман и Анатот.

Видеата и сведоштвата во изминатите шест месеци откриваат тешки мачења и злоупотреби од страна на израелските сили врз Палестинците во притвор, при што војниците ги тепаат, газат, ги злоставуваат и понижуваат приведените Палестинци кои биле со врзани очи, делумно или целосно соблечени и со лисици на рацете, а во многу случаи и снимање и исмејување.

Мачење пред 250 затвореници

Израелските сили уапсија повеќе од 8.200 Палестинци од окупираниот Западен Брег од 7 октомври, а најмалку 9.500 Палестинци од претходно се во израелските затвори.

Мнозинството од нив или се префрлени во „административен притвор“ - без судење или обвинение - или чекаат судење и одлука на воениот суд.

Во израелските воени бази и кампови се наоѓаат и стотици други затвореници од Газа.

Искуството на Амирех е микрокосмос на она што многу затвореници сведочеа дека го поднесуваат.

И покрај тоа што израелските сили повеќепати претходно го приведуваа, Амирех, заедно со безброј други затвореници, рече дека злоупотребата и тортурата што ги доживеал во притворот по 7 октомври не биле како ништо претходно.

Амирех беше уапсен од својот дом во бегалскиот камп Аида во палестинскиот град Витлеем на 18 декември 2023 година, а беше ослободен пред околу еден месец.

Вели дека се уште се мачи да ја обработи и заборави тортурата на која бил изложен.

Амирех, кој беше уапсен од својот дом во Витлеем на 18 декември 2023 година, а беше ослободен минатиот месец, ослабнал 33 килограми TRT World

Еден ден за време на неговиот притвор во затворот Офер, тој и група затвореници биле принудени да влезат во дворот на затворот пред очите на стотици други затвореници, соблечени голи, ставени еден врз друг и тепани и сексуално малтретирани со стап врз нивните гениталии, во методите на мачење кои наликуваат на оние што ги спроведуваат американските сили во Абу Граиб.

„Тие ни го направија ова четири пати, вклучително и еднаш пред 250 други затвореници. Не измачуваат пред нив за да им покажат дека треба да молчат“, вели Амирех.

Тој опишува рутински ден во затворот по 7 октомври: во четири часот наутро, затворските чувари го вршеле дневното пребројување на затворениците, кое се случува три пати на ден.

„Дваесет чувари влегуваа во ќелијата и викаа: „Броите, вие животни! Броите, мајко*****! се присетува Амирех, објаснувајќи дека биле изложени на постојано вербално и физичко малтретирање.

Според Обединетите нации, најмалку две Палестинки од Газа биле силувани од израелски војници. На десетици други им се заканувале силување или биле сексуално злоупотребувани.

Невидени услови

Освен тортура и тепање, израелските затворски власти презедоа низа мерки кои го направија притворот неподнослив и смртоносен за притворениците.

Ова вклучува стопирање на лекови и медицинска помош, забрана за престој во двор, исклучување на струја и вода и отстранување на сите лични работи како хартија и книги, како и сите електрични уреди како телевизори, радија, плочи за готвење и котлиња.

Исклучена е и мензата, која е од суштинско значење за основните намирници и храна, а се забранети посетите на семејството и адвокатските посети.

Фаируз Саламех, 26-годишна жителка на градот Бирзеит северно од Рамалах, на централниот окупиран Западен Брег, беше уапсена од израелските сили на 16 ноември и задржана две и пол недели пред да биде ослободена без обвинение.

Саламе, која го завршуваше последниот дел од магистерската диплома на Универзитетот Бирзеит, беше полузаспана во четири часот наутро во нејзиниот изнајмен стан кога над дузина војници ѝ влегоа низ вратата.

„Се најдов опкружена, во куќата имаше најмалку 10 војници. Тие врескаа и ме пцуеја штом влегоа и почнаа да уништуваат и кршат сè“, вели таа за ТРТ од Бирзеит.

Војниците ги искинаа плакатите што таа ги имаше со политичките затвореници и Палестинците убиени од Израел, ги згазија и и ја одзедоа сета електроника, вклучително и нејзиниот телефон и лаптоп.

„Ми ставија лисици и ми ги врзаа очите. Кога стигнавме до военото возило, еден војник ме фати за јака и ме фрли на подот од џипот“, раскажува таа, додавајќи дека со часови останала на подот од возилото меѓу чевлите на војникот.

Саламе на крајот беше одведена во затворот Офер, каде што беше претресувана од женски војници и беше подложена на испрашување секој ден долги часови на метален стол, со врзани раце наназад, пред да биде вратена во нејзината изолирана ќелија.

Окупацијата, рече таа, ги третира Палестинците како „виновни додека не се докаже дека се невини“.

„Самиот факт дека сте Палестинец е закана за нив. Тие имаат одредени предрасуди за Палестинците во нивните глави“.

TRT World
Популарни