Минатиот четврток, 27 пациенти од Газа и 13 придружници исто така беа пренесени во Туркије од Египет / Photo: AA

Авион А400М на Министерството за одбрана на Туркије, кој полета од аеродромот Ел Ариш во Египет, слета на аеродромот Етимесгут во Анкара.

Во авионот имало 61 пациент, 49 придружници и десет медицински работници.

Пациентите се префрлени со брза помош во градските болници Билкент и Етлик.

Минатиот четврток, 27 пациенти од Газа и 13 придружници исто така беа пренесени во Туркије од Египет.

Најмалку 13.000 Палестинци се убиени, меѓу кои 9.000 жени и деца, а повеќе од 30.000 луѓе се повредени откако Израел почна да го бомбардира Појасот Газа по нападот на Хамас на 7 октомври.

Илјадници згради, вклучувајќи болници, џамии и цркви, исто така се оштетени или уништени во немилосрдните израелски воздушни и копнени напади врз опколената енклава.

Според официјалните податоци, бројот на загинати во Израел е околу 1.200

AA
Популарни