Чавушоглу и Дачиќ телефонски разговараа за билатералните врски

Чавушоглу и Дачиќ телефонски разговараа за билатералните врски

Чавушоглу и Дачиќ разменија мислења и за прашањата за соработка на меѓународните платформи.
Чавушоглу и Дачиќ разменија мислења и за прашањата за соработка на меѓународните платформи. / Photo: AA

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и неговиот српски колега Ивица Дачиќ денес телефонски разговараа за билатералните односи, соопштија турски дипломатски извори.

Чавушоглу и Дачиќ разменија мислења и за прашањата за соработка на меѓународните платформи.

Туркије ја гледа Србија како важна земја за регионалната стабилност, а двете земји формираа совет за соработка на високо ниво во 2017 година.

AA
Популарни