Работиме на зголемување на билатералната трговија со Грција од 6 на 10 милијарди долари, додаде Ердоган / Photo: AA

Туркије и Грција го зајакнуваат меѓусебното разбирање во борбата против тероризмот, изјави во понеделник турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Се согласуваме дека терористичките организации немаат место во иднината на нашиот регион“, рече Ердоган на прес-конференција во турската престолнина Анкара со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Ердоган рече дека Анкара и Атина се посветени на решавање на прашањата меѓу нив преку „срдечен дијалог, добрососедски врски и меѓународно право“, како што беше наведено во минатогодишната Атинска декларација за пријателски односи и добрососедство. „Работиме на зголемување на билатералната трговија со Грција на 10 милијарди долари, што беше 6 милијарди долари минатата година“, додаде Ердоган.

Тој нагласи дека Туркие очекува дека „позитивната атмосфера во односите ќе придонесе за исполнување на правата на нашето турско малцинство и сонародници во Грција“. „Важно е да се најде фер и трајно решение за кипарскиот проблем врз основа на фактите на островот. Ова ќе ја зајакне стабилноста и мирот во нашиот регион“, рече Ердоган. Тој му се заблагодари на премиерот Мицотакис за неговите напори за подобрување на билатералните односи меѓу двете земји.

Претседателот на Турција изјави и дека Анкара е решена да ги продолжи дипломатските контакти со цел да го принуди Израел да прекине со огнот во Газа и да придонесе што е можно повеќе за признавањето на државата Палестина. „Јас не го гледам Хамас како терористичка организација, туку како луѓе кои се борат да ја заштитат својата територија и народ“, рече Ердоган.

Тој додаде дека Хамас е организација на отпорот чии земји се окупирани од 1947 година. Тој ја повика светската заедница, особено западните земји, да „го кренат гласот погласно“ против убиствата на палестинските цивили, од кои повеќе од 35.000 се убиени во тековната израелска офанзива на Појасот Газа.

AA
Популарни