Мисијата „Артемида 1“ е без екипаж.       Фото: АА

Тимот за лансирање на Артемида 1 објави дека е подготвен за уште едно одбројување кое ќе започне во сабота, откако низа проблеми го спречија лансирањето во понеделникот во вселенскиот центар Кенеди во Флорида, САД.

НАСА доцна во вторникот објави дека го одложува лансирањето на Месечината на Артемида 1 за сабота поради лошите временски прогнози за петок.

Си-Ен-Ен објави дека временските услови се 60% поволни за време на прозорецот за лансирање, според метеоролошкиот службеник Мелоди Ловин. Таа не очекува дека времето ќе биде виновник доколку има проблеми при лансирањето.

Иако нема гаранција за лансирањето во сабота, „ние ќе се обидеме“, рече Мајк Сарафин, менаџер на мисијата Артемида, за време на прес-конференцијата во четвртокот вечерта.

„И додека тимот за лансирање ќе преземе малку поголем ризик при обидот за лансирање, тие се прифатливи ризици со кои тимот е задоволен“, рече Сарафин.

Мисијата „Артемида 1“ е без екипаж.

Мисијата Артемида е првиот од трите вселенски летови во премиерниот проект на американската вселенска агенција за истражување на вселената.

Артемида 2 и Артемида 3 ќе имаат за цел да ги вратат луѓето на Месечината со евентуална цел да извршат мисии на Марс.

TRT Balkan / агенции
Популарни