Десет клубови со највреден фудбалски бренд во светот

Шампионот на англиската Премиер лига, Манчестер Сити, е прогласен за највреден светски фудбалски клупски бренд во 2023 година со вредност од 1,562 милијарди долари, се вели во извештајот на консултантската компанија за вреднување на брендови со седиште во Лондон.

Манчестер Сити, кој има многу ѕвезди, вклучувајќи ги Ерлинг Халанд, Кевин Де Брујне и Фил Фоден во својот тим, се најде на врвот на листата „Фудбал 50 2023“ подготвена од „Бренд Фајнанс“.

Клубот од Манчестер, кој во сабота во Истанбул ќе се соочи со италијанскиот Интер во финалето на Лигата на шампионите на УЕФА во 2023 година, малку ја зголеми својата вредност бидејќи изнесуваше 1,539 милијарди долари во 2022 година.

На ранг листата за 2023 година, клубот во сопственост на Абу Даби го надмина Реал Мадрид, кој сега е втор со вредност од 1,513 милијарди долари.

Шпанскиот кралски клуб беше на првото место на листата „Фудбал 50“ во периодот од 2019-2022 година, а вредноста на брендот на „Белите“ беше 1,768 милијарди долари на листата за 2022 година.

Лутиот ривал на Реал Мадрид, Барселона го обезбеди своето трето место на табелата. Нивната неодамнешна вредност на брендот е 1,425 милијарди долари, но забележа пад во споредба со минатата година.

Вредноста на брендот на Барса во 2022 година беше 1,536 милијарди долари.

Барселона предводена од Роберт Левандовски ја освои титулата во шпанската Ла Лига во 2023 година, што беше нивна прва титула од 2019 година.

Англиските клубови доминираа на првите 10 позиции на овогодинешната „Фудбал 50“ листа.

Покрај лидерите Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед (4.), Ливерпул (5.), Арсенал (8.), Тотенхем (9.) и Челзи (10.) се другите англиски клубови кои се меѓу првите 10 на листата.

Париз Сен-Жермен (ПСЖ), кој неодамна ја освои титулата во француската Лига 1, се искачи на шестото место со вредност на брендот од 1,174 милијарди долари.

Во сопственост на Катар Спорт Инвестментс, ПСЖ беше седми минатата година.

Германскиот шампион Баерн Минхен падна на седмата позиција во 2023 година, бидејќи брендот на баварскиот клуб беше проценет на 1,140 милијарди долари.

Вредноста на брендовите на лондонските клубови Арсенал, Тотенхем и Челзи, секој, не достигна 1 милијарда долари на списокот за 2023 година.

Во продолжение листата на фудбалски клубови со највреден светски фудбалски клупски бренд во 2023 година:

Десет фудбалски клубови со највреден бренд TRT Balkan
TRT Balkan
Популарни