Израелската фудбалска репрезентација своите домашни натпревари од квалификациите за ЕУРО 2024 ќе ги игра во Унгарија / Photo: AA

Израелските фудбалски клубови ќе патуваат во Србија на преостанатите домашни натпревари во европските натпреварувања поради конфликтот во Појасот Газа, соопшти УЕФА во четвртокот.

„Ниту еден натпревар на УЕФА нема да се игра во Израел до понатамошно известување поради моменталната безбедносна ситуација“, се вели во соопштението на Извршниот комитет на УЕФА.

Управниот орган на европскиот фудбал соопшти дека петтиот натпревар од Лига Европа, Макаби Хаифа против францускиот клуб Рен ќе го одиграат на стадионот Рајко Митиќ во Белград на 30 ноември.

Макаби Тел Авив, пак, ќе се соочи со украинската Зорја Луганск во ТСЦ Арена во Бачка Топола на 25 ноември, а потоа ќе игра со белгиски Гент на истиот стадион на 14 декември во третиот и шестиот натпревар од Конференциската лига на Европа.

„Натпреварите ќе се играат без публика“, додаде УЕФА.

Одделно, израелската фудбалска репрезентација избра да ги игра своите домашни натпревари од квалификациите за ЕУРО 2024 во унгарски Фелчут поради истата причина.

Израел започна немилосрдни воздушни и копнени напади врз Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври.

Најмалку 11.500 Палестинци оттогаш се убиени, меѓу кои повеќе од 7.800 жени и деца, а над 29.200 се повредени, според најновите податоци на палестинските власти.

Илјадници згради, вклучувајќи болници, џамии и цркви, исто така се оштетени или уништени во немилосрдните воздушни и копнени напади на Израел врз опколената енклава.

Во меѓувреме, бројот на загинати во Израел е околу 1.200, според официјалните бројки.

TRT Balkan / агенции
Популарни