„Фуријата“ е најуспешна европска репрезентација пред Германија која остана на три титули / Photo: AA

Фудбалерите на Шпанија по четврти пат во историјата станаа европски шампиони! Во финалето на ЕВРО 2024 одиграно во Берлин, „Фуријата“ победи со 2:1 (0:0) против Англија, која вторпат по ред останува без титулата европски првак.

Шпанија поведе со голот на Нико Вилијамс во 47. минута, Кол Палмер израмни на 1:1 во 73. пред Микел Ојарзабал да го постигне победничкиот гол во 86. минута.

Првото полувреме го одбележа поседот на топката на шпанската репрезентација, која доминираше, а Англичаните одиграа како во претходните натпревари со чекање шанса за грешка на противникот.

По многу слабото прво полувреме во кое ниту една репрезентација не создаде ниту една опасна шанса, Шпанија поведе само по 70 секунди игра. Младиот 17-годишен Јамал го виде налетот на Вилијамс по левото крило и навреме го проигра, кој со прецизен удар во спротивниот агол го совлада Пикфорд.

Англија израмни на средината на второто полувреме кога Белингем успеа да ја врати топката назад за Палмер, кој успеа од повеќе од 20 метри со низок удар меѓу нозете на неколку Шпанци да го погоди долниот десен агол на беспомошниот Симон.

Победникот беше решен само неколку минути пред крајот на мечот, Кукурела испрати низок центаршут од левото крило во шеснаесетникот, каде што Ојарзабал реагираше побрзо од Гуехи и ја смести топката во мрежата.

За Шпанија ова е рекордна четврта европска шампионска титула, по 1964, 2008 и 2012 година, додека Англија се уште е без континентална титула, ова е втор последователен пораз во финалето, која пред три години на Вембли Италија беше поуспешна.

Шпанија може да се пофали и дека е единствената што успеала да ја одбрани титулата (2008, 2012).

Германија има три европски круни (1972, 1980, 1996), а „Елф“ беше единствениот што играше во три финалиња по ред (1972, 1976, 1980 година).

Две титули имаат Французите (1984, 2000) и Италијанците (1968, 2020), додека СССР (1960), Чехословачка (1976), Холандија (1988), Данска (1992), Грција (2004) и Португалија ја уживаше и европската титула (2016).