Манчестер Сити го освои Суперкупот на УЕФА / Photo: Reuters

Манчестер Сити го освои Суперкупот на УЕФА победувајќи ја Севиља со 5-4 на пенали, откако во финалето во средата натпреварот во регуларното време заврши 1-1.

Јусеф Ен-Несири постигна гол за Севиља во 25. минута на стадионот Георгиос Караискакис во Пиреја, Грција.

Играчот од средниот ред на Манчестер Сити, Кол Палмер го израмни резултатот во 63. минута.

Сити ги реализираше сите пет пенали, додека Севиља го промаши петтиот и го загуби натпреварот.

Победниците на Лигата на шампионите на УЕФА во 2023 година го одиграа своето прво финале, додека шампионот од минатата сезона на УЕФА Лига Европа, Севиља пропушти шанса да го освои својот втор трофеј во седмото финале.

Суперкупот на УЕФА е годишен натпревар во кој играат победниците на Лигата на шампионите на УЕФА и Лигата на Европа на УЕФА од минатата сезона.