По Роналдо и Меси, во фокусот на Саудиска Арабија уште 10 врвни фудбалери / Photo: Reuters Archive

Лука Модриќ и Иго Лорис се вклучени на списокот со „повеќе од 10“ највисоки трансфер цели на Саудиска Арабија на чело со Лионел Меси и Карим Бензема, изјави извор близок до преговорите.

Серхио Рамос, Жорди Алба, Серхио Бускетс, Н'Голо Канте, Анхел ди Марија и Роберто Фирмино се исто така меѓу искусни победници на Светското првенство и Лигата на шампионите кои се наредени за саудиската про лига, изјави изворот за новинската агенција АФП (Франс прес).

Последните информации доаѓаат кога саудиските преговарачи се во Париз и Мадрид за да се обидат да склучат договори со Меси и Бензема, според извори и извештаи, кои ќе им овозможат да му се придружат на Кристијано Роналдо во Саудиска Арабија.

Саудиските власти се „во контакт со повеќе од 10 играчи, многу од нив го освоија Светското првенство или Лигата на шампионите, за да се приклучат на саудиската лига следната сезона“, рече изворот близок до преговорите.

Покрај Меси, „на листата се и Бензема, Рамос, Ди Марија, Модриќ, Уго Лорис, Канте, Фирмино, Алба и Бускетс“.

„Покрај тоа што ќе добијат доста профитабилни понуди, тие ќе играат во многу конкурентна лига“, рече изворот, додавајќи дека Саудијците имале за цел да „склучат поголем дел од договорите“ пред да започне новата сезона на 11 август. Преговори со фудбалери од светска класа

Одделно, саудиски владин претставник изјави дека властите водат преговори со „играчи од светска класа“.

„Целта е да се воспостави многу силна и конкурентна лига и да се подигнат нивоата на саудиските клубови“, рече официјалниот претставник.

Сите наведени играчи се големи ѕвезди на крајот од нивните кариери. Освен голманот на Франција, Лорис, кој има уште една година во Спарс, на сите им истекува договорот овој месец.

Саудиска Арабија, под водство на престолонаследникот Мохамед бин Салман, се обидува да го подобри својот имиџ и да привлече туристи и инвестиции, меѓу другото и преку спортот.

Најголемиот светски извозник на нафта на потроши стотици милиони долари на спортски зделки, вклучувајќи го потпишувањето на Роналдо, Формула 1 и првенството ЛИВ Голф.

TRT Balkan / агенции
Популарни