Реал Мадрид по петти пат го освои Суперкупот     Фото: АП

Фудбалерите на шпанскиот клуб Реал Мадрид победници се на европскиот Суперкуп на УЕФА, откако во Хелсинки го совладаа германскиот Ајнтрахт од Франкфурт со резултат 2:0.

Во листата на стрелците за победникот на Лигата на шампионите во мечот против победникот на Европската лига, се запишаа Давид Алаба во 37 минута и Карим Бензема во 65 минута.

Со голот во финалето од Суперкупот, напаѓачот Бензема го надмина рекордот на Раул и со 324 постигнати голови стана втор стрелец во историјата на клубот, по Кристијано Роландо кој има постигнало 450 голови за Реал.

Со голот во финалето од Суперкупот, Бензема го надмина рекордот на Раул и со постигнати 324 голови стана втор стрелец во историјата на клубот.     Фото:  AP

Реал и Ајнтрахт играа првпат по 62 години и натпреварот од 1960 година кога играа во финалето на Купот на националните прваци во Глазгов. Тогаш Реал славеше со резултат 7:3.

На германскиот клуб ова му беше прв настап во Суперкупот, а Реал од Мадрид за титулата во овој куп се бореше осми пат.

На „кралевите“ ова им е петта титула во Суперкупот, со што се изедначуваат со Милан и Барселона.

Реал Мадрид е рекордер по бројот на титули во Лигата на шампионите со освоени 14 титутли.

TRT Balkan / агенции
Популарни