Турскиот претседател Ердоган во Доха на свеченото отворање на Светското фудбалско првенство/ Photo: AA

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој допатува во Катар на покана на емирот Шеик Тамим бин Хамад ал Тани, на церемонијата на отворањето на Светското првенство во фудбал во 2022 година, присуствуваше на свечениот прием организиран за светските лидери.

Меѓу лидерите на свечениот прием беа кралот на Јордан, Абдула Втори, претседателот на Египет, Абдел-Фатах ал Сиси, претседателот на Палестина, Махмуд Абас, и други.

Турскиот претседател ќе го следи првиот натпревар на Мундијалот меѓу селекциите на Катар и Еквадор.

Како дел од билатералната безбедносна соработка, Анкара испрати повеќе од 3.000 полицајци и безбедносен персонал за поддршка на безбедносните сили на Катар за време на Светското првенство.

TRT Balkan / агенции
Популарни