Ердоган посака Алахова милост за оние што ги загубија животите и брзо закрепнување на повредените / Photo: AA

Туркије ја покажа својата поддршка за Палестина, која е под израелска опресија, со праќањето над 45.000 тони хуманитарна помош за палестинскиот народ, истакна денес турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Туркије покажа дека стоиме покрај палестинскиот народ во овие тешки моменти со помошта што ја пративме во регионот, која надминува 45.000 тони“, рече Ердоган преку видеопорака.

„Ќе ја продолжиме нашата поддршка за нашите браќа и сестри Палестинци додека не престане крвопролевањето во Газа и додека тие не живеат во слободна Палестина, со Источен Ерусалим (Источен Кудс) како главен град, врз основа на границите од 1967 година“, истакна турскиот претседател.

Претседателот, исто така, го критикуваше Израел за неговата агресија врз Појасот Газа, кој е под нелегална израелска блокада веќе 17 години и месеци на немилосрдни израелски напади во кои загинаа десетици илјади луѓе, повеќето жени и деца.

„Од 7 октомври Газа е рана што крвави не само во нашите срца туку и во совеста на целото човештво. Сведоци сме на сцени на бруталност во кои болниците, училиштата, црквите и џамиите, кои не треба да бидат цел дури ни во војна, се намерно бомбардирани“, рече турскиот претседател.

Споменувајќи дека досега 33.000 Палестинци се убиени од страна на Израел, а над 75.000 се повредени во израелските напади, Ердоган посака Алахова милост за оние што ги загубија животите и брзо закрепнување на повредените.

Според Обединетите нации, израелската војна, која влезе во шести месец, принуди 85 отсто од населението на Газа внатрешно да се раселат, предизвика акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, а 60 отсто од инфраструктурата на енклавата се оштетени или уништени.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), кој во јануари донесе привремена одлука со која му наредува на Тел Авив да ги запре геноцидните акти и да преземе мерки за да гарантира дека хуманитарната помош ќе стигне до цивилите во Газа.

TRT World
Популарни