Ердоган и Сиси ќе одржат серија средби, а потоа ќе се обратат на прес-конференција во Каиро / Photo: AA

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска пристигна во официјална посета на Египет.

Ердоган на аеродромот во Каиро беше пречекан од претседателот на Египет Абдул Фатах ал Сиси, а во делегацијата со турскиот претседател беа неговата сопруга Емине Ердоган, министерот за надворешни работи Хакан Фидан, министерот за финансии и финансии Мехмет Шимшек, министерот за одбрана Јасар. Ѓулер, министерот за здравство Фахретин Коџа, министерот за индустрија и технологија Мехмет Фатих Качир, министерот за трговија Омер Болат, шефот на Дирекцијата за комуникации Фахретин Алтун и првиот советник Акиф Чагатај Килиќ.

По свечениот пречек со воени почести во Каиро, Ердоган и Сиси ќе одржат серија средби, а потоа ќе се обратат на прес-конференција во Каиро.

AA
Популарни