Непобедлив: Ердоган уште еднаш реизбран за претседател на Туркије / Photo: Reuters

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го зацврсти своето наследство како лидер со најдолг стаж во земјата, откако го победи заедничкиот кандидат на опозицијата, Кемал Киличдароглу, во вториот круг од претседателските избори.

Прелиминарните проценки во неделата покажаа дека Ердоган обезбеди 52,11 отсто од гласовите наспроти неговиот опозициски противкандидат Киличдароглу, кој обезбеди нешто помалку од 48 отсто од гласовите во најпоследователните избори во пост-османлиска Туркије.

Во победничкиот говор во седиштето на АК Партијата во Истанбул, видно воодушевениот Ердоган рецитираше неколку реда од познатата турска песна со гласни овации од илјадници негови поддржувачи.

„Го завршивме вториот круг од претседателските избори со поддршка од народот. Им благодарам на сите што гласаа“, рече тој, додавајќи: „Добивме одговорност да владееме уште пет години“.

Ердоган доби околу 27,5 милиони гласови, околу два милиони повеќе од Киличдароглу.

Изборната комисија на земјата, ЈСК, ќе ги објави конечните резултати на 1 јуни.

Победата на Ердоган е уште поневеројатна бидејќи тој мораше да ја надмине немилосрдната кампања на клеветење од западниот печат.

Валерија Џанота, директорка на Опсерваторијата Туркије во италијанскиот тинк-тенк Центар за меѓународна политика во Италија, го опиша Ердоган како многу „отпорен и силен“ лидер во нејзината анализа по изборите.

„Резултатот покажа дека турскиот народ навистина го претпочита Ердоган и континуитетот што тој го претставува... Следните пет години ќе бидат обележани со континуитет, вклучувајќи го и безбедносниот пристап во однос на борбата против тероризмот. Очекувам дека Туркије ќе биде стабилизирачка сила во регионот“, изјави таа за телевизијата ТРТ Ворлд.

Вториот круг во неделата беше прв во историјата на земјата бидејќи ниту еден од претседателските кандидати не обезбеди задолжително мнозинство од 50 отсто плус еден глас на претседателските избори на 14 мај.

Во изјавата по затворањето на гласањето, шефот на Врховниот изборен совет (ЈСК) рече дека изборите биле спроведени мирно, без пријави за прекини.

На парламентарните избори, Народната алијанса предводена од АК партијата на Ердоган, исто така, го обезбеди мнозинството со освојување на 323 места во Големото национално собрание на Туркије од 600 членови.

Првичните проценки за вториот круг покажаа излезност на гласачите од над 85 отсто, нешто помала од излезноста од 88,92 отсто пред две недели. Гласањето во странство беше поголемо со 55,62 отсто во споредба со 52,69 отсто во првиот круг.

Има повеќе од 64 милиони граѓани со право на глас во Туркије и во странство.

Со победата Реџеп Таип Ердоган ќе служи уште пет години на функцијата. Тој првпат беше избран за претседател во 2014 година, а беше реизбран во 2018 година.

69-годишниот лидер беше и премиер од 2003 до 2014 година. Тој претходно беше градоначалник на Истанбул од 1994 до 1998 година.

Претходно во неделата, Ердоган и неговата сопруга Емине Ердоган го дадоа својот глас во Истанбул и ги повикаа граѓаните „да излезат и да гласаат“.

Во пресрет на вториот круг, претседателот ги собра своите поддржувачи во Истанбул, изјавувајќи дека 85-те милиони граѓани на Туркије се победници на вториот круг од претседателските избори во недела.

„Сите кои имаат доверба во националната волја, имаат сон за нашата земја и чувствуваат дека припаѓаат на оваа земја, ќе бидат победници на изборите на 28 мај.

Повеќе од 64,1 милиони луѓе беа регистрирани за гласање, вклучително и над 1,92 милиони кои претходно гласаа на гласачките места во странство.

Вкупно нешто повеќе од 192.000 гласачки кутии беа поставени низ Туркије.

Избирачките места на царинските порти, исто така, беа затворени во неделата, додека гласањето во дипломатските претставништва на Туркије во странство заврши на 24 мај.

TRT World
Популарни