Туркије ја задржува својата улога како водечки снабдувач на хуманитарна помош за Газа, рече Ердоган / Photo: AA

Туркије ја задржува својата улога како водечки снабдувач на хуманитарна помош за Газа, рече во вторникот претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган посочувајќи на испраќањето на нејзиниот деветти брод со 3.774 тони хуманитарен материјал во палестинската енклава.

Говорејќи по состанокот на Владата во главниот град Анкара,Ердоган нагласи дека Туркије не дозволи извоз на материјали во Израел што може да се користат за воени цели долго пред да започне актуелната воена офанзива врз Газа во октомври минатата година.

Ердоган ја истакна улогата на Туркије како стабилен актер среде глобалните превирања, припишувајќи го тоа на нејзината избалансирана надворешна политика и достигнувањата во одбранбената индустрија.

„Додавањето масло на огнот и постојаните испади на администрацијата на Нетанјаху нема да донесе ништо добро“, рече Ердоган во своите изјави во претседателскиот комплекс, истакнувајќи дека може да се очекуваат нови тензии во регионот додека не заврши „угнетувањето и геноцидот“ во Газа.

Израел спроведува воена офанзива врз Газа по прекуграничниот напад на Хамас минатиот октомври, во кој загинаа речиси 1.200 луѓе.

Повеќе од 33.800 Палестинци оттогаш се убиени, а 76.600 други се повредени во услови на масовно уништување и недостаток на неопходни работи.

Израел, исто така, воведе осакатувачка блокада на приморската енклава, оставајќи го своето население, особено жителите на северна Газа, на работ на гладување.

Израелската војна турна 85 отсто од населението на Газа во внатрешно раселување поради сериозен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека голем дел од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), кој во јануари донесе привремена одлука со која му беше наложено да ги запре геноцидните акти и да преземе мерки за да гарантира дека се обезбедува хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни