„Русија ги запали границите на Европската унија“, напиша Аналена Баербок на X  / Photo: Reuters

Германија ја обвини Русија дека ги подгрева тензиите во балтичкиот регион. „Русија ги запали границите на Европската унија“, напиша германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок на X.

„Ние стоиме рамо до рамо со нашите пријатели во Естонија, Финска и Литванија и не го прифаќаме ова агресивно однесување“, додаде таа, истовремено повторувајќи ја солидарноста на нејзината влада со нејзините сојузници во балтичкиот регион.

Русија отстрани неколку маркери во реката Нарва која граничи со Естонија, која ја означува границата меѓу двете соседни земји, а исто така и источната надворешна граница на ЕУ и НАТО.

Според полицискиот и граничниот орган на земјата на ЕУ и НАТО, руските власти извадиле 24 од 50 бови од водата во четвртокот навечер. Тие беа поставени пред десет дена од естонските власти за да го обележат патот и да спречат грешки во навигацијата и ненамерно преминување на границата од страна на рибарите.

Во четвртокот, руското Министерство за одбрана соопшти дека координатите на сегашната граница биле одобрени во 1985 година врз основа на мали наутички карти и дека границата мора да се смени бидејќи повеќе не одговара на „современата географска ситуација“, додава Москва тајмс.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека нема „ништо политичко“ во предлогот.

„Можете да видите како тензиите ескалираат. Нивото на конфронтација, особено во балтичкиот регион, бара неопходни чекори од нашите релевантни агенции за да се обезбеди нашата безбедност“, додаде тој.

Претходно денеска, портпаролот на германското Министерство за надворешни работи изјави пред претставниците на медиумите во Берлин дека Баербок тесно се координирала со нејзините колеги во Полска и Франција при давањето на нејзината изјава.

Станува збор за „целосно неприфатлив хибриден пристап“ на Русија. „Честопати нагласувавме дека Русија сака да ја истроши ЕУ со такви акции“, рече портпаролот, додавајќи дека неговата земја се спротивставува на тоа.

AA
Популарни