Варадкар рече постои вистинско време да се повлече / Photo: AA

Лидерот на ирската партија Фин Гаел, Лео Варадкар, во средата објави дека поднесува оставка од функцијата премиер на Ирска пред следните општи избори во земјата, јавуваат локалните медиуми.

„Моите причини за повлекување се лични и политички“, рече Варадкар, пренесува „Ајриш тајмс“.

Варадкар рече дека по седум години на функцијата „не чувствува дека е најдобрата личност за таа работа“.

Како што рече, има „вистинско време“ да се повлече, додавајќи дека новиот лидер би бил во подобра позиција повторно да ја избере владата.

Варадкар ја презеде функцијата премиер во 2017 година, а мандатот му беше продолжен до 2020 година, кога ротирачки ја презеде улогата на вицепремиер до декември 2022 година, а потоа повторно стана премиер.

AA
Популарни