Околу 700.000 еврејски доселеници живеат во приближно 300 нелегални населби на Западниот Брег и Источен Ерусалим / Photo: AA

Израелските власти запленија 6,4 хектари палестинска земја во градот Хеброн на Западниот Брег за да изградат нова еврејска населба, соопштија вчера палестинските власти.

Општина Хеброн соопшти дека Израел издал воен декрет за конфискација на 64 дуни земјиште во областа Ал-Бвеире во северен Хеброн за изградба на населба само за Евреи.

Овој чекор е „вовед за раселувањето на 8.000 жители од областа и конфискација на приближно 800 дуни (80 хектари)“, се додава во соопштението.

Израелските власти не ги коментираа овие тврдења.

Проценките покажуваат дека околу 700.000 еврејски доселеници живеат во приближно 300 нелегални населби на Западниот Брег и Источен Ал-Кудс/Ерусалим.

Сите еврејски населби на окупираните територии се сметаат за нелегални според меѓународното право.

Тензиите се зголемија низ окупираниот Западен Брег поради израелските напади врз Појасот Газа, во кои загинаа повеќе од 33.800 Палестинци од 7 октомври 2023 година.

Најмалку 468 Палестинци се убиени оттогаш во израелски оган на Западниот Брег.

AA
Популарни