Кина ѝ порача на Русија: Заедно да работиме за глобалната безбедност / Photo: AA

Пекинг е подготвен да работи со Москва за да ја „заштити“ глобалната и регионалната безбедност и стабилност, му порача началникот за одбрана на Кина на рускиот претседател Владимир Путин.

На состанокот во неделата во Москва, кинескиот државен советник и министер за одбрана, генералот Ли Шангфу, го увери Путин дека администрацијата на кинескиот претседател Ши Џинпинг има намера „целосно да го спроведе“ разбирањето што двајцата лидери го постигнаа минатиот месец.

Пекинг, исто така, е подготвен „понатамошно да ја зајакне стратешката комуникација меѓу двете војски и да ја зајакне мултилатералната координација и соработка со цел да даде нов придонес во заштитата на глобалната и регионалната безбедност и стабилност“, рече Ли, кој е во Русија на официјална четиридневна посета, негово прво патување во странство откако беше назначен за шеф на одбраната на Кина минатиот месец.

Посетата е одржана откако Ши беше во државна посета на Русија минатиот месец.

Според соопштението на кинеското Министерство за одбрана, Путин ја истакнал „неодамнешната плодна посета на Ши на Русија, за време на која тие го зацртаа текот за развој на руско-кинеските односи во новата ера и се согласија за дополнително зајакнување на стратешката координација меѓу двете земји и продлабочување на практичната соработка во областите како што се економијата, културата и образованието, меѓу другото“.

„Воената соработка игра важна улога во руско-кинеските односи“, рече Путин, изразувајќи надеж дека „двете војски ќе ја зајакнат соработката во заедничка обука, професионална размена и други полиња, и дека стратешката меѓусебна доверба меѓу двете земји ќе продолжи да се продлабочува“.

Ли рече дека двајцата шефови на држави „управуваат со развојот на кинеско-руските односи и дека континуирано се продлабочува сеопфатното стратешко координативно партнерство меѓу Кина и Русија за нова ера“.

„Воената меѓусебна доверба меѓу двете земји сѐ повеќе се консолидира со значителен напредок во соработката“, додаде тој.

Според посебната изјава издадена од Кремљ, Путин му рекол на Ли дека односите меѓу Русија и Кина доживеале „многу добар“ развој, особено во економскиот, социјалниот, културниот и образовниот сектор.

Во неа се наведува дека Путин исто така го нагласил присуството на активна работа меѓу војските на двете земји, велејќи дека се одржуваат редовни размени во однос на информации, воено-техничка соработка и спроведување на заеднички воени вежби.

„Мислам дека ова е, се разбира, уште една важна област што ја зајакнува исклучиво доверливата, стратешка природа на нашите односи“, рече понатаму Путин.

TRT Balkan / агенции
Популарни