Кинеската војска објави дека ќе спроведе „серија насочени воени операции“ околу самоуправуваниот остров како одговор на посетата на Пелоси на Тајван.   Фото: Ројтерс

Кинеската војска започна воени вежби кои вклучува и боево оружје во водите и воздушниот простор околу Тајван, како одговор на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на островот, што предизвика остра реакција. од Пекинг.

Како што пишува кинескиот Глобал тајмс, заедничките воени вежби на Народноослободителната армија (ПЛА) се спроведени околу Тајван со користење на напредно оружје, вклучувајќи борбени авиони Ј-20 и хиперсонични ракети ДФ-17.

„Вежбите се без преседан бидејќи се очекува конвенционалните ракети да летаат над островот Тајван за првпат, силите на ПЛА ќе влезат во област на 12 наутички милји од островот и таканаречената средна линија ќе престане да постои“, наведува Глобал Тајмс, цитирајќи кинески експерти.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили ја следат ситуацијата додека Кина го менува статус квото и ја дестабилизира безбедноста на регионот.

„Не бараме ескалација, но не се откажуваме кога станува збор за нашата безбедност и суверенитет“, објави Министерството на Твитер.

Кинеската војска во вторникот објави дека ќе спроведе „серија насочени воени операции“ околу самоуправуваниот остров како одговор на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван.

Во средата, 27 воени авиони на Народноослободителната армија на Кина влегоа во област прогласена од Тајван како „зона за идентификација на воздушната одбрана“.

Во соопштението објавено на официјалниот Твитер профил на Министерството за одбрана на Тајван, се наведува дека воени авиони навлегле во областа југозападно од областа за противвоздушна одбрана и во средината на Тајванскиот теснец.

Кина повторно предупреди во средата дека ќе преземе контрамерки по посетата на претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси на Тајван.

„Мерките ќе бидат одлучувачки, силни и ефективни и постојано ќе ги чувствуваат релевантните власти во Соединетите Американски Држави (САД) и Тајван“, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг за новинарите во Пекинг.

И покрај серијата предупредувања од Кина, вклучително и воена акција, авионот со Пелоси слета во Тајван од Малезија во вторникот.

Пелоси е првата жена претседателка на Претставничкиот дом на САД која го посетила Тајван по 25 години. Во 1997 година, Њут Гингрич беше последниот лидер на Претставничкиот дом на САД што го посети островот, кој инсистираше на неговата независност од 1949 година.

Тајван и Кина се разделија во 1949 година откако комунистите победија во граѓанската војна на копното. Двете страни велат дека се една земја, но не се согласуваат која влада има право на национално лидерство во Тајван. Пекинг и Тајпеј немаат официјални односи, но ги поврзуваат милијарди долари во трговија и инвестиции.

САД го променија дипломатското признавање од Тајпеј во Пекинг во 1979 година, но одржуваат неформални односи со Тајван. Со федерален закон Вашингтон е обврзан да се погрижи Владата на Тајван да има средства да се брани.

AA
Популарни