Пукањето се случило пред почетокот на концерот на групата Пикник / Photo: AA

Најмалку 40 лица загинаа во оружен напад во концертната сала Крокус Сити Хал во Москва, а според властите бројот на загинати моќе да се искачи на преку сто лица, јавуваат руските медиуми.

Снимката од инцидентот која кружи на социјалните мрежи покажува четворица мажи во маскирни униформи како пукаат од автоматски пушки во луѓето на влезот во концертната сала. По пукањето, во зградата избувнал пожар. На снимките на социјалните мрежи се гледа густ чад кој доаѓа од концертната сала.

Околу една третина од зградата е зафатена од пожар, излегува густ црн чад, пренесува ТАСС. На местото на инцидентот се испратени специјални единици и пожарникари. Луѓето се евакуираат од зградата.

Руското Министерство за вонредни ситуации соопшти дека пожарникарите извлекле околу 100 луѓе од подрумот на Крокус Сити Хал.

„Луѓето во салата легнаа на подот за да избегнат пукање, лежеа таму 15-20 минути, а потоа почнаа да излегуваат. Многумина успеаја да се извлечат“, рече известувачот на РИА Новости. Пукањето се случило пред настапот на рок групата „Пикник“.

На местото на настанот пристигна гувернерот на Московскиот регион Андреј Воробјов.

Повеќе од 30 регионални и 20 тимови за итни случаи на градот беа испратени во градското собрание Крокус во московската област Красногорск.

TRT Balkan / агенции
Популарни