Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека се убиени двајца нејзини војници / Photo: AA

Баку рано во вторникот соопшти дека извршил „одмаздничка операција“ како одговор на прекуграничниот оган од страна на Ерменија еден ден претходно, при што беше повреден еден азербејџански војник.

„Како резултат на операцијата, борбениот пункт на ерменските вооружени сили во близина на населбата Неркин-Анд во областа Гафан, каде вчерабеше пукано врз нашите војници, беше целосно уништен, а борбените позиции беа замолчени“, изјавија од Државната гранична служба на Азербејџан.

Има извештаи за сериозни жртви меѓу персоналот на уништеното борбено место, се наведува во соопштението, во кое се вели: „На секоја провокација на ерменската страна насочена кон влошување на оперативните услови на условната азербејџанско-ерменска граница ќе биде одговорено со посериозни и поодлучни мерки од сега па натаму“.

„Военото и политичкото раководство на Ерменија е целосно одговорно за инцидентот“, се додава.

Во меѓувреме, ерменското Министерство за одбрана соопшти дека според прелиминарните информации се убиени двајца нејзини војници.

Претходно, азербејџанското Министерство за одбрана, исто така, соопшти дека нејзините воени позиции во северозападната област Товуз во земјата биле гаѓани од Ерменија доцна во понеделникот.

Односите меѓу Азербејџан и Ерменија се напнати од 1991 година, кога ерменската војска го окупираше Нагорно-Карабах, територија меѓународно признаена како дел од Азербејџан, и седум соседни региони.

Азербејџан го ослободи најголемиот дел од регионот за време на војната во есента 2020 година, која заврши со мировен договор со посредство на Русија, отворајќи ја вратата за нормализација.

Азербејџанската армија во септември минатата година иницираше антитерористичка операција во Карабах за воспоставување уставен поредок, по што илегалните сепаратистички сили во регионот се предадоа.

AA
Популарни