Русија: Три деца загинаа во гранатирањето на Доњецк од страна на Украина / Photo: AA

Три деца загинаа во гранатирањето на градот Доњецк од страна на Украина, соопштија денес локалните власти.

Шефот на градот Алексеј Кулемзин изјави дека граната погодила приватна куќа на улицата Олховска во областа Петровски во Доњецк, при што загинале две девојчиња (на возраст од 10 и три години) и едно 10-годишно момче.

Кулемзин го опиша гранатирањето како „варварско“, критикувајќи ги украинските трупи за таргетирање на станбени области.

Одделно, руското Министерство за одбрана соопшти дека седум гранати од чешко производство на повеќекратен ракетен фрлач „Вампир“ биле пресретнати над регионот Белгород кој се граничи со Украина, каде што украинските диверзантски групи се обидувале да извршат прекугранични напади три последователни дена.

Русија ја започна својата специјална воена операција во Украина во февруари 2022 година.

AA
Популарни