Продолжуваат борбите во регионот Доњецк / Фото: Reuters

Русија во петокот објави дека украинската населба Водијане во областа Доњецк преминала под нејзина контрола.

Селото се наоѓа во областа Авдивка, која има значајно стратешко значење во однос на транспортната инфраструктура, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Во меѓувреме, од 31 март до 5 април, како одмазда за нападите врз руската енергетска инфраструктура, вооружените сили извршија 39 групни напади со високопрецизно оружје со долг дострел на земја и воздух и беспилотни летала врз енергетските и воените индустриски објекти на Украина, системи за противвоздушна одбрана, арсенали, бази за гориво, привремени локации на украинските единици и странски платеници, соопшти Министерството.

„Целите на нападите се постигнати. Сите зададени цели беа погодени“, се вели во соопштението. Министерството соопшти дека украинските три Су-25, два борбени авиони Су-27 и еден МиГ-29, пет фрлачи на системи за противвоздушна одбрана С-300, пет авијациски наведувани бомби Хамер и ЈДАМ, 91 ракета од повеќекратна ракета HIMARS, Вампир и Ураган. Во текот на неделата беа соборени и фрлачи, како и 1.119 беспилотни летала.

AA
Популарни