Си до Путин: Односите Кина-Русија придонесуваат кон глобалната стабилност / Photo: AA

Односите на Пекинг со Москва придонесуваат за „глобалниот мир и стабилност“, изјави денес кинескиот претседател Си Ѓинпинг, јавија државните медиуми.

Си ги даде изјавите за време на разговорите во Пекинг со неговиот руски колега Владимир Путин, кој престојува во дводневна државна посета на Кина.

„Стабилноста и развојот на кинеско-руските односи не само што им служат на фундаменталните интереси на двете земји и нивните народи, туку придонесуваат и за регионалниот и глобалниот мир, стабилноста и просперитетот“, му кажа Си на Путин.

Си Ѓинпинг одржа церемонија на пречек на Путин, кој пристигна претходно, во Големата сала на народот.

Ова е прва посета на Путин од почетокот на неговиот петти претседателски мандат по изборите во март.

Кина и Русија прогласија партнерство „без лимит“ во февруари 2022 година, кога Путин го посети Пекинг, само неколку дена пред да започне „специјалната воена операција“ во Украина. Си ја посети Русија во март минатата година, а двајцата неодамна се сретнаа и на третиот форум „Појас и пат“ во октомври во кинеската престолнина.

„Односите меѓу Кина и Русија растеа и покрај подемите и падовите и го издржаа тестот за промена на меѓународниот пејзаж“, рече Си. „Односот стана одличен пример за големите земји и за соседните земји да се однесуваат едни со други со почит и искреност и да се стремат кон пријателство и заемна корист“.

Пекинг и Москва „издржаа бури и го издржаа тестот на меѓународните промени, воспоставувајќи модел на заемно почитување, искреност, хармонија и вин-вин соработка меѓу големите и соседните земји“, рече кинескиот лидер.

„Кина е подготвена да работи со Русија за да остане добар сосед, добар пријател и добар партнер со заемна доверба, да продолжи да го консолидира трајното пријателство меѓу двата народи и заеднички да го следи соодветниот национален развој и ревитализација и да ја поддржува правичноста и правдата во светот“, додаде Си.

AA
Популарни