Столтенберг: Финска станува нова членка на НАТО / Photo: AA

Финска добива „железна безбедносна гаранција“ поради тоа што денес станува 31-ва членка на НАТО, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Тешко е да се замисли подобар ден за прославување на годишнината од основањето на НАТО од посакувањето добредојде на нова членка на Алијансата“, изјави Столтенберг за новинарите на патот кон состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО.

Тој се осврна на потпишувањето на Вашингтонскиот договор со кој беше воспоставен сојузот на 4 април 1949 година.

Подоцна во текот на денот, Финска официјално ќе стане членка и нејзиното знаме ќе биде подигнато во седиштето на НАТО на церемонија.

„Финска ќе добие 'железна безбедносна гаранција' доделена со принципот за колективна одбрана од член пет од Вашингтонскиот договор“, рече Столтенберг.

„Правилото еден за сите, сите за еден сега ќе важи за Финска“, додаде тој.

Зборувајќи за процесот на ратификација на апликацијата од Шведска за членство, тој вети дека ќе работи напорно на неговото финализирање и ќе одржи нова средба меѓу претставниците на Туркије, Финска и Шведска.

Како прва точка од агендата на дводневното обединување, министрите за надворешни работи на НАТО ќе се сретнат со украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, и ќе разговараат за понатамошната поддршка на НАТО за земјата.

Министрите за надворешни работи на НАТО, исто така, ќе започнат и со подготовките за лидерскиот самит во јули во Вилнус, Литванија, вклучително и за новото ветување за инвестиции во одбраната, каде што, според Столтенберг, два отсто од БДП за одбраната не би биле горната граница, туку минимумот.

На вториот ден, министрите за надворешни работи на НАТО ќе се сретнат со своите колеги од Јапонија, Јужна Кореја, Австралија и Нов Зеланд.

TRT Balkan / агенции
Популарни