Јилдиз рече дека Туркије е длабоко загрижена за едностраните политики и практики на Израел / Photo: AA

Ситуацијата во Појасот Газа и на Западниот Брег е итна и исклучително опасна, изјави денес делегацијата на Туркије пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), повикувајќи на итен прекин на огнот и непречен проток на хуманитарна помош.

Заменик-министерот за надворешни работи Ахмет Јилдиз ги презентираше усните изјави на Туркије во советодавната постапка за правните последици од политиката и практиките на Израел на окупираните палестински територии, вклучително и Источен Ерусалим (Источен Кудс), повикувајќи на итен прекин на огнот во Газа и непречен проток на помош за Палестинците, при што се наближува светиот месец Рамазан.

„Алармантно е да се видат извештаи во врска со плановите на израелската Влада да ги ограничи молитвите на муслиманите во Харам ал Шариф за време на Рамазан“, рече тој за време на јавните сослушувања во Хаг, додавајќи дека „провокативната реторика“ на одредени израелски министри, исто така, е „загрижувачка“.

Изразувајќи го ставот на Анкара во врска со ситуацијата во окупираните палестински територии, вклучително и Источен Ерусалим, Јилдиз рече дека Туркије е „длабоко загрижена“ за едностраните политики и практики на Израел што „го нарушуваат статус кво во Харам ал Шариф“.

Тој, исто така, истакна дека ситуацијата што се развива од 7 октомври „уште еднаш докажува“ дека не може да има мир во регионот без да се реши основната причина за конфликтот во Газа.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејства и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

Израел започна смртоносна офанзива врз Појасот Газа по нападот на Хамас на 7 октомври. Во израелското бомбардирање што следуваше загинаа над 29.000 луѓе, а над 70.000 се повредени со масовно уништување и недостиг на неопходни работи.

Според Обединетите нации, израелската војна против Газа принуди 85 отсто од населението на територијата внатрешно да се расели поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, а 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена.

AA
Популарни