Епл ги отфрла наводите во тужбата, тврдејќи дека може да ги попречи во „создавањето технологија што луѓето ја очекуваат од Епл“ / Photo: Reuters

Американското Министерство за правда и 15 држави поднесоа тужба против Епл во четвртокот, тврдејќи дека изградил монопол на пазарот на паметни телефони, им наштетил на помалите конкуренти и ги зголемил цените.

Главната цел на тужбата од 88 страници е да се „ослободи“ пазарот на паметни телефони од практиките на Епл кои ја задушуваат конкуренцијата и ги исклучуваат другите производители и пак да се воспостави еднаквата конкуренција за да се намалат цените за потрошувачите, да се намали таксите за програмерите и да се зачуваат иновациите.

Епл користи механизми за ограничување на технологиите кои би можеле да ја поттикнат конкуренцијата меѓу паметните телефони, соопшти Министерството за правда, наведувајќи примери на таканаречени супер апликации, апликации за облак игри и пораки, паметни часовници и дигитални паричници.

„Потрошувачите не треба да плаќаат повисоки цени затоа што компаниите ги прекршуваат антимонополските закони“, рече државниот обвинител Мерик Гарланд.

„Доколку не се запре, Епл ќе продолжи да го зајакнува својот монопол на пазарот на паметни телефони“, додаде Гарланд.

Епл бара дури 1.599 долари за АјФон и заработува повеќе од сите други производители во овој сектор, нагласува американското Министерство за правда.

Тие, исто така, додаваат дека компанијата на деловните партнери како развивачите на софтвер, компаниите за картички, па дури и конкуренти како Гугл им наплаќа такси „зад затворени врати“, што на крајот ги зголемува цените на мобилните телефони за потрошувачите и го зголемува нејзиниот профит.

Додека сè уште беше маргинален играч на пазарот на персонални компјутери, Епл разви бизнис модел долго базиран на наплата на технолошки производи од корисниците, диктирајќи ги деталите за тоа како функционира уредот и како се користи.

Епл ги отфрла наводите во тужбата, тврдејќи дека тоа го загрозува карактеристичниот профил на компанијата и може да ги попречи во „создавањето технологија што луѓето ја очекуваат од Епл, места на пресекот на хардверот, софтверот и услугите“.

Одделот за правда, на кој во тужбата му се придружи и Округот Колумбија, бара промени во компанијата. Неименуван функционер посочи дека тие би можеле да бараат некаква форма на поделба или намалување на обемот на бизнисот, наведувајќи дека „структурно“ решение може да го ублажи проблемот.

Тужбата е поднесена пред федералниот суд во Њуарк, Њу Џерси.

Производителот на иконскиот АјФон се соочува со други правни главоболки, вклучително и во Европа.

На 4 март, Европската комисија го казни Епл преку 1,8 милијарди евра за спречување на конкуренцијата од конкурентите за стриминг музика преку нејзината Епл Стор, за која регулаторите рекоа дека има ограничувања кои се „незаконски според антимонополските правила на ЕУ“.

Во 2020 година, развивачот на видео игри Епик Гејмс, производителот на популарната онлајн игра Фортнајт го тужеше Епл, обвинувајќи ја технолошката компанија дека работи со монопол што ја потиснува конкуренцијата, главно преку нејзиното ограничување на апликации од трети страни и пазари за игри на уредите со иОС.

Во март 2020 година, антимонополските власти во Франција изрекоа казна од 1,2 милијарди евра на Епл за, како што го опишаа како антиконкурентно однесување во рамките на неговата дистрибутивна и малопродажна мрежа.

TRT Balkan / агенции
Популарни