Припадници на ЛГБТ заедницата пред Парламентот го прославија усвојувањето на законот / Photo: Reuters

Грчкиот парламент во четвртокот вечерта со големо мнозинство ги легализираше граѓанските бракови за истополовите парови, со што стана првата мнозинска православна земја што го стори тоа.

„Гласањето помина: од вечерва, Грција е горда што стана 16-та земја на ЕУ што усвои закон за брачна еднаквост“, рече премиерот Киријакос Мицотакис во објава на социјалната мрежа Х, порано Твитер.

„Ова е пресвртница за човековите права, која ја отсликува денешна Грција – прогресивна и демократска земја, страсно посветена на европските вредности“, додаде грчкиот премиер.

Во ретко виден меѓупартиски консензус во Грција, левичарските, социјалдемократските и конзервативните пратеници го поддржаа предлогот, при што 176 од 300 гласаа за законот предложен од конзервативната влада на Мицотакис.

Против овој закон гласаа 76 пратеници, кои беа и од сите парламентарни партии. Двајца пратеници беа воздржани, а 46 од нив не учествуваа во процесот. Мицотакис им даде слобода на членовите на неговата конзервативна владејачка партија Нова демократија (НД) да одлучат како да ја изразат својата совест.

Пред гласањето повремено имаше жестоки дискусии. Помалите ултраконзервативни партии, кои исто така ги претставуваат верските фанатици, како и претставниците на владејачките конзервативци, рекоа дека законот ќе ги игнорира традициите на грчкото општество и учењето на христијанската православна црква.

Премиерот Мицотакис рече дека „во Грција никој не треба да се чувствува како граѓанин од втор ред“. Според новиот закон, истополовите двојки ќе ги имаат истите права и обврски како и хетеросексуалните парови, вклучувајќи ги и родителските права. Употребата на сурогат мајки и понатаму ќе биде забранета.

Пред гласањето имаше остри критики од редовите на Грчката православна црква. Некои свештеници ги предупредија членовите на нивните верски заедници „да размислат добро што ќе одлучат“. Православието е наведено во грчкиот устав како доминантна религија, а православната црква има силно влијание во верски ориентирани изборни единици.

на гласање, соопшти собраниското претседателство.


HINA
Популарни