Курти го обвини Лајчак дека зазел став против Косово / Photo: AA

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на последната средба во Брисел на 14 септември, специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, зазел став против Косово.

На прес-конференција во Приштина со Бесник Бислими, првиот потпретседател на Владата на Косово одговорен за европска интеграција, развој и дијалог, премиерот Албин Курти зборуваше за неуспешната средба што се одржа во рамките на процесот на дијалог меѓу Белград и Приштина.

Тој додаде дека на состанокот одржан во Брисел со учество на српскиот претседател Александар Вучиќ бил изложен на сценариото кое Лајчак претходно го смислил.

„На 14 септември медијаторот имаше јасен став против Косово воопшто, а особено против Договорот за нормализација на односите. Тие отидоа предалеку во загрозување на иднината на Косово. Мораме да го спроведеме основниот договор во целина и не можеме само спроведете го тоа што го сака Србија. Таквата логика е мртва и независна Република Косово не може, не смее и нема да оди на тој начин“, рече Курти.

Тој посочи дека не може да прифати дека формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство е предуслов за спроведување на Договорот за нормализирање на односите, додавајќи дека Лајчак со тоа дозволил да се поткопува процесот на дијалог.

Истакнувајќи дека Белград досега нема дадено никакви предлози за нормализација на односите меѓу Србија и Косово, Курти рече дека иако неговата земја доставила многу предлози, посредниците на ЕУ ги игнорирале.

На крајот Курти рече дека со писма на 15 септември ги информирал Вашингтон, Берлин, Париз и Рим за тековниот напредок на процесот на дијалог што се води во Брисел.

Состанокот на Вучиќ и Курти во Брисел на 14 септември завршен е без напредок во нормализација на односите. Лидерите првпат се состанаа по тензиите на северот на Косово кои се забележани во мај и јуни.

TRT Balkan / агенции
Популарни