Алвеш доби четири и пол години затвор за сексуален напад врз девојка во ноќен клуб во Барселона во декември 2022 година / Photo: AA

Судот во Барселона, кој го осуди фудбалерот Дани Алвеш на четири и пол години затвор за сексуален напад, во средата објави дека тој може да биде ослободен со кауција од еден милион евра.

Алвеш (40) беше осуден за сексуален напад врз девојка во ноќен клуб во Барселона на 30 декември 2022 година.

Алвеш може да го напушти затворот во Барселона, каде што е затворен 14 месеци, ако плати кауција од еден милион евра и ги предаде својот шпански и бразилски пасош на властите.

Одлуката беше донесена откако поранешниот играч на Барселона во вторникот пред судот вети дека нема да бега доколку му биде одобрен привремено ослободување. Судот претходно утврди дека во неговиот случај постои ризик од бегство.

Додека Алвеш минатиот месец беше прогласен за виновен за силување, тој ја обжали пресудата на Високиот суд на правдата на Каталонија.

Според шпанскиот закон, затвореникот не може да остане во притвор повеќе од половина од казната. Меѓутоа, бидејќи тој одлежа само 14 месеци, тој законски можеше да остане во притвор уште 13 месеци.

Со судска одлука, на Алвеш исто така му е забрането да контактира со жртвата и мора секоја недела да се јавува кај властите.

AA
Популарни