Џејлен Браун со 22 поени беше најефикасен во победничкиот тим, а Лука Дончиќ го предводеше Далас со 30 поени и 10 скока / Photo: Boston Celtics Facebook

Бостон Селтикс го отворија големото финале на НБА плеј-офот со убедлива победа од 107:89 против Далас Маверикс и поведоа со 1:0 во серијата од четири победи.

Следниот натпревар е повторно во Бостон за три дена, а потоа серијата се сели во Далас, каде што се закажани следните два натпревари.

Бостон, кој заедно со ЛА Лејкерс е рекордер со 17 титули, но титулата ја чека од 2008 година, фуриозно влезе во финалето, веќе по првата четвртина со 17 поени разлика (37:20). Во вториот дел домашните имаа и +29 (58:29), но на полувремето беа сѐ уште големи 21 разлика (63:42). Далас се доближи на негатива од осум поени (72:64) во третата четвртина, но на влезот во последната четвртина следеше серија на Бостон од 14-2 за +20 (86:66).

Селтикси во последната четвртина рутински ја одбранија голема предност и на крајот победија со 107:89.

„Пред две години го добивме првиот натпревар и го знаеме исходот од таа серија. Имаме уште многу работа“, изјави за ЕСПН Џејсон Тејтум, кој постигна 16 поени со 11 скока и пет асистенции. Пред две години Бостон поведе со 1:0 против Голден Стејт, исто така беше 2:1, но Вориорс победија со 4:2.

„Вистинската игра штотуку почнува“, додаде Џејлен Браун со 22 поени, најефикасен во победничкиот тим. Покрај Тејтум и Браун, уште четворица играчи на Бостон забележаа двоцифрен број поени, Кристапс Порзингис постигна 20, а Дерик Вајт постигна 15.

Словенецот Лука Дончиќ го предводеше Далас со 30 поени и 10 скока, Пи Џеј Вашингтон додаде 14 поени и 8 скока, додека Кајри Ирвинг постигна 12 поени со шут за три поени 0:5.

Далас погоди седум од 27шута за три поени, а погоди Бостон дури 16 тројки.

„Мора да ја движиме топката“, изјави тренерот на Далас, Џејсон Кид. „Топката се заглави вечерва.

Само девет асистенции, тоа е учинокот на Маверикс, бројката која е најмала во финалињата во НБА од 2007 година, кога Сан Антонио го збриша Кливленд Кавалирс. Бостон, пак, имаше 23 асистенции.

Далас е само третиот тим во последните 58 години кој завршил натпревар во финалната серија со помалку од десет асистенции.

„Овој пораз нема да го намали духот на тимот. Или губите или победувате. Мораме да се фокусираме на следниот натпревар“, додаде Дончиќ, кој имаше, за него, мизерна една асистенција.

Далас ја брка својата втора титула во историјата, откако ја освои за прв пат во 2011 година.