Јунак на Шпанците беше Олмо, кој го постигна водечкиот гол и асистираше за победничкиот / Photo: AA

Шпанската фудбалска репрезентација е првиот полуфиналист на овогодинешното ЕУРО откако во четвртфиналето во Штутгарт по продолженијата го совлада домаќинот Германија со 2:1 (0:0, 1:1). Шпанија поведе со голот на Дани Олмо во 51. минута, Флоријан Виртц израмни на во 89. а Микел Мерино со гол во 119. минута ја однесе Шпанија во полуфиналето. Високите влогови ги попречија играчите на двете репрезентации на почетокот на натпреварот, а заедно со разбирливиот грч, дополнителна нервоза внесе искусниот германски играч за врска Тони Крос со два прилично непромислени фаули во првите пет минути. Интересно, долгогодишниот играч за врска на Реал Мадрид ги направи двата фаула врз младите играчи на Барселона, Педри и Јамал. Судијата Тејлор му прости на Крос и за двата старта и не го казни со жолт картон, иако Педри дури мораше да биде заменет поради повреда на коленото и Олмо влезе на теренот. Шпанија подобро го отвори второто полувреме и беше наградена со водечкиот гол за таквиот пристап. Веќе во 47. минута брилијантниот Јамал, кој за осум дена ќе наполни 17 години, одлично го пронајде Мората пред германскиот гол, на приближно шест метри од голот. Шпанскиот капитен одлично се сврте околу својот чувар Тахо, но потоа ја испрати топката преку пречката. Германија во 51. минута бавниот старт на вториот дел го плати со топката во сопствената мрежа. Мората убаво го виде налетот на Јамал по десното крило, тој влезе во шеснаесетникот и потоа испрати идеална приземјена топка до истрчаниот Олмо кој со прецизен удар од околу 15 метри го совлада Нојер. По примениот гол, Германија успеа да ја префрли играта на шпанската половина, но мораше да чека до 70. минута за првата вистинска можност, кога ударот на Андрих од 18 метри со максимални напори го блокираше Симон. Германија имаше одлична шанса да израмни во 77. минута, Вирц го проби десното крило и уфрли приземјена топка во срцето на шеснаесетникот, на која стартуваа Фуелкруг и Начо, кои очигледно се влечеа еден со друг. Сепак топката ја зафати Германецот Фуелкруг, но ја погоди стативата. И кога се чинеше дека германскиот притисок нема да донесе резултат, во 89. минута еден од бројните нафрлувања вроди со плод. Мителштад нафрли од левото крило, Кимих беше највисок во скокот и ја спушти топката за Вирц, кој од осум метри низ шума од нозе успеа да најде пат за топката до мрежата. Во дополнителните половина час Германија продолжи да го диктира темпото, а таму за малку ќе ја материјализираа надмоќта во 105. минута кога обидот на Виртц од 16 метри прелета покрај стативата. Шпанија го постигна победничкиот гол во 119. минута. Олмо ја прими топката по левата страна и со прецизен центаршут го пронајде Мерин, кој со глава од шест метри прецизно го совлада Нојер. Шпанија во полуфиналето во вторник во Минхен ќе игра со победникот од дуелот Франција-Португалија, кој се игра вечерва. Ова е прв пат домаќинот на европските првенства да биде елиминиран во четврт-финале.