Реал е рекордер со 11 титули, Панатинаикос има шест, Олимпијакос три, a Фенербахче само еднаш бил европски шампион / Photo: AA

Фајнлфорот на Евролигата на Туркиш Ерлајнс за 2024 година почнува в петок, при што четири кошаркарски клубови со богато педигре ќе се соочат во борбата за титулата: Реал Мадрид, Панатинаикос АКТОР Атина, Олимпијакос Пиреа и Фенербахче Беко.

Шпанскиот и грчките тимови го освоија шампионатот повеќе пати, додека турскиот клуб има една титула зад своето име.

Реал Мадрид е рекордер со 11 титули од 20 финални настапи; Олимпијакос има три од девет финалиња; а Панатинаикос имаат шест од седум финалиња.

Фенербахче го обезбеди својот единствен шампионат победувајќи го Олимпијакос на домашен терен во 2017 година.

Натпреварите од фајналфорот ќе се играат во Убер Арената во германскиот главен град Берлин до недела.

Реал Мадрид

Реал Мадрид заврши на првото место во регуларниот дел од сезоната со 27 победи и седум порази, па ја победи Басконија Виторија-Гастеиз во плеј-офот за да го обезбеди своето трето во низа место на Фајнл-фор.

Актуелните шампиони беа лидери по бројот на постигнати поени, скокови, асистенции и рејтинг на индексот на перформанси оваа сезона, додека нивниот француски центар Винсент Порие е лидер во сезоната во блокови со 1,5 блокади по натпревар.

За капитенот Серхио Љул ова ќе биде 10. фајналфор настап во кариерата.

Реал Мадрид во петок ќе се соочи со Олимпијакос, реприза од возбудливото финале од минатата сезона, кое го доби со 79:78.

Олимпијакос

Олимпијакос го заврши регуларниот дел од сезоната на петтото место и во плеј-офот елиминира уште еден шпански гигант Барселона.

Нивниот француски центар Мостафа Фол е водечки во процентот на поени од поле за 2 поени во сезоната со 79,1%, додека грчкото ниско крило Костас Папаниколау ќе го има својот осми настап на Фајнл-фор.

Папаниколау ги освојуваше титулите во Евролигата со Олимпијакос во 2012 и 2013 година.

Панатинаикос

Панатинаикос, чиј тренер моментално е Ергин Атаман од Туркије, регуларниот дел од сезоната го заврши втор зад Реал Мадрид.

Тие го победија израелскиот Макаби Плејтика Тел Авив со 3:2 во плеј-офот за да стигнат до својот прв фајналфор од 2012 година.

Нивни главни играчи ќе бидат Кендрик Нан, лидер во процентот на слободни фрлања оваа сезона со 95,7%, и ветеранот Костас Слоукас, кој ќе го има својот 10-ти настап на фајналфор.

Панатинаикос во петок ќе ги одмери силите со Фенербахче.

Фенербахче

Фенербахче влезе во овогодишниот Фајнал-фор завршувајќи го регуларниот дел од сезоната на шестото место, а потоа го победи француски Монако со 80:79 во петтиот натпревар од нивната плејоф серија.

Извонредното трио за турскиот клуб се плејмејкерот Ник Калатес и центарот Георгиос Папаџанис, двајцата поранешни играчи на Панатинаикос, и Тарик Биберовиќ, лидерот во лигата според процентот на погодоци за 3 поени со 54,4%.

Нивниот тренер Шарунас Јасикевичиус претходно беше на чело на Панатинаикос, и тој ќе биде клучен во тактиката како да го совлада неговиот поранешен тим во натпреварот во петок.

AA
Популарни