Ѓоковиќ има 24 победи и 12 порази во финалињата на Грен слем турнирите, а неговиот последен пораз беше токму против Алкараз во минатогодишното финале на Вимблдон / Photo: AA

Вториот и третиот тенисер во светот Србинот Новак Ѓоковиќ и Шпанецот Карлос Алкараз втора година по ред ќе играат за трофејot на Вимблдон.

Во првото полуфинале во петокот Алкараз го победи Русинот Данил Медведев (АТП - 5.) со 6:7 (1), 6:3, 6:4, 6:4 за два часа и 55 минути борба на централниот терен на Олд Ингланд клубот, а потоа Ѓоковиќ го победи Италијанецот Лоренцо Мусети со 6:4, 7:6 (2), 6:4 за два часа и 48 минути.

За 21-годишниот Алкараз ова е четврто финале на Грен слем турнирите, а како победник излезе на претходните три: на УС Опен во 2022 година, на Вимблдон во 2023 година и на Ролан Гарос годинава.

За 37-годишниот Ѓоковиќ неделното финале ќе биде 10-ти меч за трофејот на Вимблдон, каде е седумкратен победник, и негова нова можност да стигне до рекордниот 25 Грен слем титули во сингл на сите времиња.

Ѓоковиќ има биланс од 24 победи и 12 порази во финалињата на Грен слем турнирите. Неговиот последен пораз бепе токму против Алкараз во минатогодишното финале на Вимблдон.

Србинот го доби првиот сет по брејк предност и две неискористени сет топки кога сервираше за 6:3, кога Италијанецот направи брејк. Сепак, Ѓоковиќ веднаш возврати и го освои сетот.

Мусети го намали бројот на неизнудени грешки и му го одзеде сервисот на седумкратниот шампион, а потоа го издржа налетот и двете две брејк шанси за 2:0, па и 3:1. Тогаш возврати Ѓоковиќ па вториот сет се решаваше во тај брејк.

При тоа Србинот направи предност од 4:1 и не ја испушти предноста и го освои сетот и првиот тај брејк против Италијанецот, кој претходно го победи три пати, сите три пати на Ролан Гарос, лани и годинава.

На крилата на блескаво одиграниот тај-брејк српскиот веднаш направи брејк и до крајот ја задржа предноста.

Претходно, во репризата од минатогодишното полуфинале, Алкараз тешко извојува победа против 28-годишниот Медведев, кој двапати во првиот сет создаде брејк, а потоа ја губеше предноста, но одигра одличен тај-брејк во кој изгуби само еден поен.

Сепак, Шпанецот се стабилизираше на сервис во преостанатиот дел од мечот и во вториот и третиот сет го остави Русинот без ниту една брејк можност, играјќи поагресивно и попрецизно отколку што беше случајот во првиот дел од мечот.

Така, по еден „брејк“ во тие два сета му донесе водство од 2:1 во сетови, а Алкараз повторно му го зема сервисот на рускиот тенисер во првиот гем од четвртиот сет.

Мал момент на деконцентрација и три неизнудени грешки на Алкараз доведоа до брејк за 1:1. До седмиот гем и двајцата тенисери без мака ги држеа сервисите, но со двојна грешка и промашен форхенд, Медведев му даде можност на Алкараз за брејк кој Шпанецот не го пропушти. Русинот не доби шанса да се врати и со тоа го загуби седмото Грен слем финале, а прво на Вимблдон.

Ове беше петта победа во седмиот меч против Медведев кој само двапати успеа да го совлада Шпанецот на Грен слем турнирите - во 2. коло на Вимблдон во 2021 година и во полуфиналето на УС Опен во 2023 година.