Со трката во Бахреин почнува новата сезона на Формула 1 / Photo: AA Archive

Со трката за Големата награда на Бахреин во недела почнува новата сезона во Формула 1, во која титулата светски шампион ја брани холандскиот возач Макс Верстапен.

Првата трка од сезоната на распоредот е в недела, а денеска ќе биде возен тренинг на кој возачите ќе се борат за позициите за стартот од трката.

Претстојната сезона ќе има 23 трки, по што ќе биде најдолгата во историјата на најпопуларниот автомото спорт.

На календарот на Формула 1 се врати трката во Катар, а уживањето на сезоната се очекува во Лас Вегас, каде што ќе биде возена трка за прв пат од 1982 година. Сезоната ќе заврши на 26 ноември со трката за Големата награда на Абу Даби.

Шампионот во Формула 1 во изминатите две години, Верстапен, и годинава е фаворит за титулата во својот болид на Ред Бул, кој минатата сезона ја освои првата титула во конкуренција на конструктори и тоа по осумгодишната доминација на Мерцедес.

TRT Balkan / агенции
Популарни