erdogan gaza / Photo: AA

Израел се обидува да го скрши отпорот на Газа со намерно бомбардирање на болниците во опколената енклава, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, мислејќи на повторените, намерни напади врз болниците во Газа во последните недели.

„Израел и неговите поддржувачи кои ги користат сите модерни средства за војна против децата, жените и постарите лица ќе бидат судени според совеста на човештвото“, рече Ердоган, говорејќи по состанокот на владиниот кабинет во Анкара.

Тој додаде дека од почетокот на израелскиот напад врз Газа на 7 октомври, палестинската енклава доживеала ѕверства и суровост слични на оние од средновековните крстоносни војни и Втората светска војна.

Тој рече дека Туркије е „единствената земја“ која Израел не може да ја нарече антисемитска.

„Не можете да видите таква срамна дамка во минатото на Туркије“, рече Ердоган, додавајќи:

„Доколку не одговориме на она што се случува во Газа, утре нема да можеме да спречиме окупацискиот фанатизам да стигне до нашите земји“.

Откако Израел почна да го бомбардира Појасот Газа по ненадејниот напад на Хамас на 7 октомври, според најновите податоци на палестинските власти, загинаа најмалку 13.000 Палестинци, меѓу кои повеќе од 9.000 жени и деца, а повеќе од 30.000 се ранети.

Илјадници згради, вклучувајќи болници, џамии и цркви, исто така се оштетени или уништени во немилосрдните израелски воздушни и копнени напади врз опколената енклава.

Според официјалните податоци, бројот на убиени во Израел е ревидиран на околу 1.200.

AA
Популарни