Наведувајќи дека обемот на билатералната трговија меѓу двете земји достигна три милијарди долари, Ердоган рече дека новата цел е над 5 милијарди долари / Photo: AA

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во четвртокот побара повеќе земји да ја признаат државата Палестина.

„Борбата за слобода, за која Палестинците платија високи цени, мора да биде поддржана од целото човештво врз основа на правото и дипломатијата“, рече Ердоган на прес-конференција по приемот на грузискиот премиер Иракли Кобахидзе во турската престолнина Анкара.

Наведувајќи дека на средбата со Кобахидзе станало збор и за актуелни регионални и глобални прашања, Ердоган рече дека ги споделиле своите оценки за злосторствата во Газа и одговорностите на меѓународната заедница.

Истакнувајќи дека одлуката донесена од Генералното собрание на ОН на 10 мај го покажа ставот на меѓународната заедница, Ердоган рече дека смета дека тековните акции за поддршка на Палестина ширум светот се многу значајни и вредни во однос на човечката совест.

Израелската армија во средата ја прошири воената операција во Џабалија како дел од тековната офанзива на Појасот Газа. Израел продолжи со својот брутален напад врз палестинската енклава и покрај резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара итен прекин на огнот на погодената територија.

Нагласувајќи ја силната врска меѓу двете земји „пријателски, соседни и стратешки партнери“, Ердоган изјави дека имале плодни разговори со Кобахидзе.

Ердоган ја повтори силната поддршка на Анкара за територијалниот интегритет, суверенитет, стабилност и просперитет на Грузија, додавајќи: „Истакнав дека нашата поддршка за напорите за интеграција на Грузија со европските атлантски институции ќе продолжи“.

Наведувајќи дека обемот на билатералната трговија меѓу двете земји достигна три милијарди долари, Ердоган рече дека новата цел е над 5 милијарди долари. Тој, исто така, подвлече дека Туркије продолжува да работи на целосно „реактивирање“ на железницата Баку-Тбилиси-Карс, која ја нарече столб на Средниот коридор.

Ердоган рече дека тој и Кобахидзе се фокусирале на чекорите за зајакнување на „ефективноста“ на двете земји во борбата против терористичките групи и организираниот криминал, особено ПКК и Фетулахистичката организација (ФЕТО).

Ердоган ја повтори својата решеност да се бори против „нелегитимните субјекти“ кои го загрозуваат „мирот, па дури и животот на нашите граѓани, како на домашен така и на меѓународен план“.

„Здивот на нашата држава ќе продолжи да биде на вратот на членовите на терористичките и криминалните организации“, додаде тој.

Осврнувајќи се на атентатот во средата, чија цел беше словачкиот премиер Роберт Фицо, Ердоган вети дека „ќе продолжи да се залага против секоја акција што го загрозува мирот, стабилноста и безбедноста во нашиот регион“.

Во својата речиси 40-годишна терористичка кампања против Туркије, ПКК која е наведена како терористичка организација во Турција, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на над 40.000 луѓе, вклучувајќи жени, деца и доенчиња.

ФЕТО и нејзиниот лидер Фетула Ѓулен кој е во САД го организираа неуспешниот пуч на 15 јули 2016 година, во кој во Туркије беа убиени 252 лица, а 2.734 беа ранети.

AA
Популарни