Пораки со честитки за реизборот и продлабочување на билатералните односи пристигнуваат од целиот свет на адреса на претседателот Ердоган и турскиот народ     Фото: AA

Светските лидери излегоа на социјалните мрежи и јавните платформи за да му честитаат на Реџеп Таип Ердоган, кој во неделата победи на историскиот реизбор за претседател на Туркије.

Американскиот претседател Џо Бајден му честиташе на претседателот Ердоган за неговиот реизбор, велејќи дека со нетрпение очекува да продолжи да работи заедно за билатералните прашања и глобалните предизвици.

И рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на Ердоган за изборната победа.

Путин рече дека го цени придонесот на Ердоган за зајакнување на „пријателските“ односи меѓу Москва и Анкара и ја изрази својата подготвеност да продолжи „конструктивниот дијалог“ на билатералната, регионалната и меѓународната агенда, се вели во соопштението на Кремљ.

Британскиот премиер Риши Сунак му честиташе на Ердоган за неговиот реизбор, велејќи: „Со нетрпение очекувам да продолжи силната соработка меѓу нашите земји“.

Францускиот претседател Емануел Макрон, исто така, му честиташе на Ердоган, велејќи: „Ќе продолжиме да одиме напред заедно“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц исто така му честиташе на претседателот Ердоган, велејќи: „Заедно сакаме да ја унапредиме нашата заедничка агенда со нов поттик!

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, исто така, упати честитки до турскиот претседател, велејќи: „Со нетрпение очекувам да ја продолжиме нашата заедничка работа и да се подготвиме за #НАТОСамитот во јули“.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, исто така, му честиташе на Ердоган, велејќи дека „со нетрпение очекува да продолжи да ги гради односите ЕУ-Туркије“.

„Од стратешко значење и за ЕУ ​​и за Туркије е да работат на унапредување на овој однос, за доброто на нашите луѓе“, напиша таа на Твитер.

Честитајќи му на Ердоган, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел рече дека со нетрпение очекува повторно да работи со него за продлабочување на односите.

Исто така, Европската Унија му честиташе на Ердоган во заедничката изјава на шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел и европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји.

„ЕУ има стратешки интерес за продолжување на кооперативните и заемно корисни односи со Туркије и целиот нејзин народ, како и за стабилна и безбедна средина во источниот Медитеран“, се вели во соопштението.

Заедничка безбедност

Украинскиот претседател Владимир Зеленски му честиташе на турскиот претседател за неговиот реизбор и рече дека се надева дека ќе соработуваат за безбедноста и стабилноста на Европа.

Израелскиот претседател Исак Херцог му честиташе на Ердоган за неговиот реизбор, велејќи дека двете земји „ќе продолжат да работат заедно за зајакнување и проширување на добрите односи“.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас и премиерот Мохамед Штајех им честитаа на турскиот претседател и турскиот народ за нивната „изборна победа“.

Во честитката, пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф го опиша Ердоган како „еден од ретките светски лидери чија политика е закотвена во служба на народот“.

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, исто така, во телефонски повик му честиташе на Ердоган за неговиот реизбор и го покани да го посети главниот град Баку.

Либискиот премиер Абдул Хамид Дбеибех рече дека победата на Ердоган ја покажува обновата на довербата на народот во неговите успешни проекти и политики.

Италијанската премиерка Џорџија Мелони, исто така, му честиташе на Ердоган и рече дека заедно, двете земји можат „да направат повеќе за глобалниот раст и стабилност“.

Холандскиот премиер Марк Руте му честиташе на турскиот претседател, велејќи дека му посакува на Ердоган „многу успеси во годините што следат“.

Со нетрпение очекувам да продолжам со зајакнување на холандско-турските односи и да работиме заедно како пријатели и сојузници“, напиша тој на Твитер.

И шведскиот премиер Улф Кристерсон му честиташе на Ердоган, велејќи дека „нашата заедничка безбедност е иден приоритет“.

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва го прослави реизборот на турскиот претседател, посакувајќи му „добар мандат“.

Катарскиот емир Шеик Тамим бин Хамад Ал Тани на Твитер напиша: „Драг мој брат, честитки за победата и ти посакувам успех во новиот мандат и да го постигнеш во него она кон што братскиот турски народ се стреми во однос на напредокот и просперитетот“.

Претседателот на Обединетите Арапски Емирати Мохамед бин Зајед, исто така, му честиташе на турскиот претседател за неговата реизборна победа, велејќи дека „со нетрпение очекувам да работиме заедно за дополнително унапредување на стратешкото партнерство меѓу нашите две земји“.

Унгарската претседателка Каталин Новак, исто така, му честиташе на Ердоган, велејќи дека со нетрпение очекува да работи на зајакнување на билатералното партнерство.

„Стабилноста на Туркије е клучна за Европа и таа може да игра важна улога во постигнувањето мир во Украина“, додаде таа на Твитер.

И унгарскиот премиер Виктор Орбан му честиташе на претседателот Ердоган „за неговата несомнена изборна победа!

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси, исто така, му честиташе на Ердоган за неговата победа во вториот круг.

Претседателот на Турската Република Северен Кипар, Ерсин Татар и премиерот Унал Устел одделно упатија честитки и ја истакнаа важноста на победата на Ердоган за нивната островска држава.

„Светски лидер со политика закотвена во служба на народот“

И српскиот претседател Александар Вучиќ им честиташе на Ердоган и на турската нација за изборната победа.

Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијоев во телефонски разговор со Ердоган му честиташе за победата на претседателските избори.

Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили му честиташе на својот „голем пријател“ Ердоган „за неговиот убедлив реизбор за лидер на Туркије“.

„Ние сме желни дополнително да ги зајакнеме врските на пријателство и стратешко партнерство“, напиша тој на Твитер.

Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебун, исто така, беше меѓу лидерите кои му честитаа на турскиот претседател за реизборната победа.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси, исто така, му честиташе на Ердоган, нарекувајќи ја победата „знак за континуираната вредна доверба на турскиот народ“.

Либанскиот премиер Наџиб Микати во телефонски разговор му честиташе на турскиот претседател.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро го прослави „триумфот“ на „братот и пријател“, претседателот Ердоган на вториот круг од изборите во Туркије .

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан на Твитер напиша: „Честитки до претседателот @RTERdogan за неговиот реизбор. Со нетрпение очекуваме да продолжиме да работиме заедно кон целосна нормализација на односите меѓу нашите земји“.

Косовската претседателка Вјоса Османи исто така на социјалните мрежи рече: „Додека продолжувате да ја водите Туркије кон нови успеси, со нетрпение очекувам да работиме заедно за да ја надградиме нашата одлична соработка“.

„Нека партнерството меѓу Косово и Туркије продолжи да расте посилно“, додаде таа на турски јазик.

На Балканот, албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, исто така му честитаа на Ердоган.

Историска победа

Водачот на босанските Срби, Милорад Додик, му ја честиташе „историската победа“ на Ердоган во вториот круг на претседателските избори кој за првпат се одржа во историјата на Туркије.

„Гласачите повторно ве избраа за свој лидер! Оваа одлука на гласачите не е важна само за Република Туркије, туку и за светот!“, напиша тој на Твитер.

Претседателот на Замбија Хакаинде Хичилема беше меѓу првите субсахарски африкански лидери кои му честитаа на Ердоган за неговиот реизбор, преку твитот: „Со нетрпение очекуваме да го продлабочиме нашето стратешко партнерство за поголем мир, просперитет и напредок на двете наши земји“.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко му честиташе на Ердоган, велејќи дека резултатот е знак на довербата на турскиот народ.

„Честитки братска и пријателска Туркије“, напиша на Твитер канцеларијата на сомалискиот претседател Хасан Шеик Мохамуд.

„Упатувам срдечни честитки до мојот брат, претседателот @RTERdogan, за неговиот успешен реизбор! рече Хамза Абди Баре, премиер на Сомалија.

„Ова ја покажува довербата и поддршката за вашето раководство. Со нетрпение очекуваме да видиме како се зголемуваат врските меѓу нашите две братски народи и како нашите нации просперираат“.

Претседателот на Гвинеја-Бисао, Умаро Сиско Ембало, му изрази „топли и искрени честитки“ на Ердоган, велејќи дека билатералните односи меѓу Гвинеја Бисао и Туркије ќе продолжат да се зајакнуваат.

Сенегалскиот претседател Меки Сал, исто така, упати честитки преку твит, велејќи: „Срдечни честитки до претседателот Реџеп Таип Ердоган за неговиот брилијантен реизбор за претседател на Република Туркије. Му посакувам успех во новиот мандат“.

Преодниот претседател на Чад Махамат Идрис Деби Итно рече дека е воодушевен од реизборот на претседателот Ердоган.

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел, исто така, беше меѓу светските лидери кои ја прославија победата на Ердоган, посакувајќи му успех во неговите должности и ја повтори својата подготвеност да продолжи да ги промовира врските на пријателство и соработка меѓу двете земји.

Телефонски разговор со турскиот претседател имаше и претседателот на Народниот совет на Туркменистан, Гурбангули Бердимухамедов.

Одржување цврсти билатерални односи

Оманскиот султан Хајтам бин Тарик му честиташе на Ердоган за новиот мандат и му посака нему и на турскиот народ успех, напредок и просперитет, а пријателството и односите на соработка меѓу двете земји дополнително да се развиваат и растат.

„Норвешка му честита на Реџеп Таип Ердоган за неговиот реизбор за претседател на #Туркије. Туркије е важен пријател и партнер на Норвешка и витален сојузник во НАТО. Со нетрпение очекувам да продолжиме да ги зајакнуваме и продлабочуваме нашите односи @RTERdogan“, напиша норвешкиот премиер Јонас Гар Стор на Твитер.

Претседателот на Брегот на Слоновата Коска, Аласан Уатара, исто така, му посака се најдобро на Ердоган, велејќи дека нивните две земји ќе продолжат со одличната соработка во интерес на својот народ.

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, исто така, испрати телеграма со честитки до Ердоган за неговиот реизбор. Престолонаследникот му упати најдобри желби за успех на претседателот Ердоган и му посака на братскиот народ на Република Туркије натамошен напредок и просперитет.

Кралот на Бахреин Хамад бин Иса Ал Калифа, исто така, испрати телеграма со честитки до Ердоган и му посака успех во неговите претседателски должности за да ги оствари аспирациите на братскиот турски народ за поголем напредок и просперитет.

И канадскиот премиер Џастин Трудо даде изјава во која му го честита новиот мандат на Ердоган. „Со нетрпение очекувам да продолжам да работам со претседателот Ердоган за да ги зајакнеме врските на нашите земји како долгогодишни сојузници на НАТО и да постигнеме напредок во заедничките приоритети. Канада, исто така, останува посветена на поддршката на Туркије додека трае обновата по разорните земјотреси во регионот на почетокот на оваа година“.

Рано во понеделникот, малезискиот премиер Анвар Ибрахим му честиташе на претседателот Ердоган за неговиот реизбор. „Туркије ќе продолжи да игра конструктивна улога како важен регионален и глобален играч“, напиша Ибрахим на Твитер. „Малезија со нетрпение очекува тесна соработка со Туркије за дополнително да ги подигне нашите постоечки одлични билатерални односи“, додаде тој.

Продолжуваат да се слеваат честитки од целиот свет

Етиопскиот премиер Абиј Ахмед Али му честиташе на турскиот претседател за неговата реизборна победа на вториот круг од претседателските избори во неделата, велејќи: „Се радувам на натамошно зајакнување на односите меѓу нашите две земји“.

Индискиот колега на Ердоган, Нарендра Моди, исто така му честиташе и рече: „Уверен сум дека нашите билатерални врски и соработка за глобалните прашања ќе продолжат да растат во наредните времиња“.

Претседателот на Киргистан Садир Јапаров рече: „Туркије покажа пример за отворени, конкурентни и демократски избори“ во својата честитка.

„Нашите честитки до претседателот @RTERdogan за изборната победа за нов мандат и до турскиот народ за овој демократски ден“, рече Марито Абдо, претседател на Парагвај.

Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез исто така рече: „Посакувам да продолжиме да работиме за доброто на нашиот народ и да ја консолидираме соработката во сателитите, нуклеарната медицина и рударството“, и му честиташе на Ердоган за неговата изборна победа.

„Ја поздравуваме народната и демократска волја на братскиот народ на Република Туркије , при реизборот на претседателот @RTERdogan, на кого му посакуваме успех во неговиот мандат и ги ратификуваме нашите врски на пријателство и билатерална соработка“, рече Луис Арче претседателот на Боливија, на Твитер.

Гиљермо Ласо, претседателот на Еквадор во неговата честитка до Ердоган рече: „Нашата посветеност да продолжиме да работиме заедно за благосостојбата на нашите нации“.

Претседателот на Гватемала, Алехандро Џаматеи, рече: „Ги упатувам моите искрени честитки до @RTERdogan што повторно победи на демократските избори во Туркије. Уверен сум дека просперитетните односи меѓу нашите земји ќе продолжат по посочениот пат“, на Твитер.

„Честитки до претседателот Реџеп Таип Ердоган за неговиот реизбор. Со нетрпение очекувам натамошно зајакнување на долгогодишните, пријателски билатерални врски меѓу Австралија и Туркије“, рече и австралискиот премиер Ентони Албанезе.

Казахстанскиот претседател Касим Јомарт Токаев рече: „Историските врски на пријателство и солидарност ги обединуваат нашите земји. Оваа сеопфатна стратегија за соработка дополнително ќе се развива“.

„Најтопли честитки до мојот драг брат, претседателот Ердоган @RTERdogan од Туркије за неговиот реизбор. Подготвени да го продолжат и зајакнат долгогодишното стратешко партнерство меѓу Индонезија и Туркије, за доброто на нашите народи“, рече Јоко Видодо, претседател на Индонезија.

Според неофицијалните резултати, турскиот актуелен претседател победи во трката со 52,16 отсто, додека опозицискиот кандидат Кемал Киличдароглу доби 47,84 отсто од гласовите, со досега отворени 99,99 отсто од гласачките кутии и излезност од 85,71 отсто.

Повеќе од 64,1 милиони турски граѓани беа регистрирани за гласање, вклучително и над 1,92 милиони кои претходно гласаа на гласачките места во странство.

Речиси 192.000 гласачки кутии беа поставени за гласачите низ Туркије.

На 14 мај, ниту еден кандидат не ги освои потребните 50 отсто во првиот круг, што го предизвика вториот круг од претседателските избори, иако Ердоган го задржа мнозинството во парламентот со освоени 49,52 отсто од гласовите на парламентарните избори.

Кина му честиташе на Ердоган за неговиот повторен избор на функцијата претседател

Кина денес му честиташе на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за повторниот избор на оваа функција.

„Кина му честита на претседателот Ердоган за неговиот повторен избор“, изјави за новинарите во Пекинг портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг.

Таа наведе дека ја поддржуваат Туркије да го следи патот на развој во согласност со нејзината национална реалност и веруваат дека ќе постигне нови успеси во развојот под водство на претседателот Ердоган.

Грчкиот премиер Сармас му честиташе на Ердоган

Шефот на преодната Влада на Грција, Јоанис Сармас, му ја честиташе победата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на претседателските избори во Република Туркије и му посака мир и просперитет на турскиот народ.

Претседателот Пендаровски со честитка до Ердоган за победата на изборите

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, му ја честита победата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вториот круг од претседателските избори во Туркије.

Пендаровски ја објави честитката до Ердоган на својот профил на социјалните мрежи.

„Честитки до Реџеп Таип Ердоган по повод победата на претседателските избори во Турција (Туркије)“, напиша Пендаровски.

„Подготвени сме да продолжиме со унапредувањето на одличните билатерални односи во повеќе сфери од заеднички интерес, економската размена и партнерството во рамки на НАТО“, нагласи тој.

AA
Популарни