Туркије спаси 122 нелегални мигранти во Егејското Море / Photo: AA

Туркије спаси 122 нелегални мигранти во Егејското Море откако грчките власти ги турнаа назад во турските територијални води, се вели во соопштението на властите.

Турската крајбрежна стража спасила 87 нерегуларни мигранти во близина на брегот на областа Карабурун во провинцијата Измир, а 35 биле спасени кај областа Мендерес во Измир, соопшти крајбрежната стража.

Мигрантите биле пренесени во покраинскиот оддел за миграција.

Туркије и глобалните групи за права во неколку наврати ја осудија нелегалната практика на Грција на туркање на барателите на азил, велејќи дека ги крши хуманитарните вредности и меѓународното право со загрозување на животите на ранливите мигранти, вклучително и жени и деца.

TRT Balkan / агенции
Популарни