Посетата на емирот на Туркије е негово прво официјално патување надвор од арапскиот свет / Photo: AA

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес го пречека кувајтскиот емир Шеик Мишал ал-Ахмад ал Џабер ал-Сабах со официјална церемонија на аеродромот Есенбога во главниот град Анкара.

Посетата, која се совпаѓа со 60-годишнината од дипломатските односи, е прва посета на ниво на емир од Кувајт на Туркије по пауза од седум години.

Посетата на емирот на Туркије е негово прво официјално патување надвор од арапскиот свет.

По билатералните меѓуделегации, ќе следуваат церемонии за доделување државен орден и потпишување договори.

AA
Популарни