Азербејџан: Цивилите не се цел во антитерористичката акција во Карабах / Photo: Министерство за одбрана на Азербејџан

Министерството за одбрана на Азербејџан демантира дека во антитерористичката операција во Карабах биле цел цивили или цивилни објекти.

Како доказ на своите тврдења министерството објави видеа од акцијата на армијата на Азербејџан.

,,Информациите споделени на ерменски профили на социјалните мрежи дека цел на вооружените сили на Азербејџан наводно било цивилното население и цивилната инфраструктура се целосно лажни и дезинформации.

Како што претходно и постојано изјавуваме, цивилното население и цивилните објекти не се цел на вооружените сили на Азербејџан, неутрализирани се само легитимни воени цели.

На официјалниот сајт на Министерството за одбрана на Република Азербејџан приложени се снимки на кои се пренесуваат, како што е објавено „некои од наведените факти“.

Азербејџан соопшти дека започнал „антитерористички активности“ во Карабах за да ги испочитува одредбите наведени во трилатералниот мировен договор од 2020 година што го потпиша со Русија и Ерменија.

Воената операција следи откако шестмина азербејџански државјани загинаа во одвоени експлозии на мини во отцепениот регион. Баку ги обвини ерменските сепаратисти за смртта на четворицата азербејџански полицајци и двајца цивили.

Во соопштението на Министерството за одбрана се вели дека се преземени чекори за „сузбивање на провокациите од големи размери во економскиот регион Карабах, за разоружување и обезбедување повлекување на формациите на вооружените сили на Ерменија од нашите територии, за неутрализирање на нивната воена инфраструктура, за обезбедување на безбедноста на цивилното население и условите да се врати на териториите ослободени од окупација, цивилите вклучени во градежните и реставраторски работи и нашиот воен персонал и на крајот обновување на уставниот поредок на Република Азербејџан“.

Позициите на првата линија на фронтот, огнените позиции на формациите на вооружените сили на Ерменија, како и борбените средства и воените објекти се „онеспособени“ со користење на „оружје со висока прецизност“, додаде Министерството.

Азербејџан повтори дека цивилното население и цивилните инфраструктурни објекти не биле цел, и дека само „легитимните воени цели се онеспособени“. За тековните активности се информирани рускиот мировен контингент и турско-рускиот мониторинг центар, се додава во соопштението.

Министерството соопшти дека систематското ерменско гранатирање на позициите на азербејџанската армија, континуираното рударство, зајакнувањето на инженерската поддршка за борбените позиции, како и зголемувањето на бројот на ровови и засолништа во регионот на Карабах во изминатите неколку месеци дополнително ги ескалирале тензиите.

Се вели дека „континуираното присуство на формациите на вооружените сили на Ерменија“ во регионот на Карабах е извор на „тешка закана за регионалниот мир и стабилност“.

Односите меѓу Баку и Ереван се напнати од 1991 година кога ерменската војска го окупираше Карабах, територија меѓународно признаена како дел од Азербејџан, и седум соседни региони. Во есента 2020 година, Азербејџан ослободи неколку градови, села и населби од ерменската окупација во текот на 44-дневните судири.

Војната заврши со прекин на огнот со посредство на Русија. Тензиите меѓу двете нации, сепак, продолжуваат и покрај тековните разговори за долгорочен мировен договор.

TRT Balkan / агенции
Популарни